Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır?

   

Hisse Senedi Nedir?

Şirketlerin ortaklarına verilen ve ortaklığı belgeleyen değerli evraklara hisse senedi adı verilmektedir. Fakat her şirketin hisse senedi verebilmesi mümkün değildir. Hisse senedi satabilmek için anonim şirket, sermayesi paylaştırılmış komandit şirket veya özel kanunlarla kurulmuş şirket olması gerekir. Hisse senetlerinin ticareti için kurulan borsa da Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alarak çalışmaktadır. Borsa’ya kote olmuş şirketler hisse senedi satışı yapabilirler. Bu yazımızda hisse senedi nedir, nasıl alınır sorusuna detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız.

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Satılır?

Hisse senedini almaktan çok hangi şirkete ait hisse senedinin alınacağına karar vermek daha önemli bir unsundur. Çünkü hisse senedini almak ve satmak artık çok kolay. Hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek yatırım hesabı açtırmak istediğini belirttikten sonra hisse senedi alıp satabilmek için borsaya tanımlanmasını isteyebilirsiniz. Banka şubesi tarafından gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra İnternet veya mobil bankacılıktan giriş yaparak hisse senedi alım, satım işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi Sahibine Neler Sağlar?

Hisse senetlerinin bir yatırım aracı olarak kullanılabilmesi için halka açılmış ve kote edilmiş olması gerekir. Kote edildikten sonra borsa dışında herhangi bir ticareti yapılamaz. Hisse senetleri sahiplerine farklı kazançlar ve sorumluluklar getirmektedir. Kazanç getirmesi için yatırım aracı olarak seçilmiş olması gerekmektedir. Hisse senetleri sahiplerine kar payı alabilme hakkı sağlar. Bu hakka

>temettü hakkı da denir.

Sahip olduğunuz hisse senedinin ait olduğu şirket herhangi bir kar payı açıkladığında sizde hisse oranınıza göre bu kardan pay alırsınız. Şirket eğer sermaye artırımına gittiyse, ortakların bu artırımdan paylarını alması ise rüçhan hakkı olarak anılır. Ayrıca hisse senedi sahibi yönetimde olma ve oy verme hakkı kazanır. Fakat bu hisse senedi oranıyla olabilmektedir. Bu çeşitli hak ve sorumlulukların bazıları borsa üzerinden hisse senedi alımı yapan kişiler içinde geçerlidir. Fakat borsa dışında
olduğu gibi her hisse senedi satışında hakların devredilmesi gerekmez. Bir çok insan alternatif para kazanma yolları ararken mutlaka borsayı düşünmektedir. İnternet ortamında yapılacak ve ek mesai istemeyen bu iş sayesinde ekonomik bir girdi sağlanabilmektedir.

Hisse Senedi Almak

Borsa diğer alternatif kazanç yollarına göre daha güvenilir bir yoldur. Eğer siz de borsada hisse senedi almayı planlıyorsanız bir aracı kurum seçerek işe başlayabilirsiniz. SPK’nın aldığı kararla borsadan hiç kimse fiziki olarak hisse senedi  alamamaktadır. Mutlaka SPK onaylı bir aracı kurum tercih edilmek zorundadır. Seçiminizi yaptığınızda aracı kurumda bir vadesiz mevduat hesabı açtırmanız gerekir. Bu hesabın numarası ile tüm işlemler yapılabilir. Aracı kurum seçerken de en önemli konu belki de
komisyon oranıdır. Aracı kurumla anlaşma yaparken en önemli olan husus belki de budur. Çünkü yapacağınız tüm işlemlerde bir komisyon ödemek zorunda kalacaksınızdır. Para kazanmak için yaptığınız bu işlemde aslında bir şirkete ortak olmakta ve o şirketin kar etmesini beklemektesiniz. Bu nedenle hisse senedi almadan mutlaka o şirketi araştırmalı, sektörü incelemeli ve ona göre hisse senedi alımı yapmalısınız.

Hisse Senedi Önerileri ve Tavsiyeleri

İnternette bir çok web sitesi hangi şirkete ait hisse senedinin artıp azalacağı ile ilgili bir çok bilgi vermekte, Ancak yasal olarak yatırım danışmanlığı hizmeti vermeden kişisel olarak verilen yanlış ve yanıltıcı bilgiler bulunmaktadır. Buda İnsanların mağdur olmasına ve Borsa’dan kağıt almaya karşı soğuk bakılmasına neden olmaktadır. Tabi ki Borsa’dan kağıt alan herkes kazanç sağlar anlamına da gelmiyor. Piyasada spekülasyon yaparak (Gerçeği yansıtmayan işlemler) kazanç sağlamayı hedefleyen oyuncuların olduğunu düşünerek, Profesyonel bir kişi veya kuruluştan destek almanız yatırımlarınızı ne yönde değerlendireceğinizi en doğru şekilde belirler. Yatırım tavsiyesi verebilmek için SPK‘dan gerekli izinleri almış Yatırım kuruluşları’ndan veya Finans sektöründe hizmet veren Danışmanlık şirketleri’nden destek alabilirsiniz.

Hiçbir yerden destek almadan hisse senedi almayı düşünüyorsanız, Borsa İstanbul‘un resmi İnternet sitesinden şirketlerin pay endekslerini kontrol ediyor olmanız, Yatırım yapacağınız şirketlerin İnternet sitelerinin yatırımcı ilişkileri bölümünden şirkete ait verileri değerlendirmek, Yatırım yapacağınız şirketin olumlu ve olumsuz yönlerini, finansal tablolarını, geçmiş dönem mali verilerini,  faaliyet alanlarını, geleceğe dönük yatırım planlarını, yöneticilerin şirketi yönetme şeklini gibi bir çok durumu analiz ettikten sonra bir karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir