Hgs Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

   

Nakit ödeme yapılarak ücretli yol kullanımlarının olduğu ve uzun kuyrukların oluştuğu gişeleri artık geride bıraktık. OGS’ye alternatif olarak çıkartılan Hızlı Geçiş Sistemi – HGS 17.09.2012 tarihinde İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, Boğaz Köprüleri, Avrupa Otoyolu, Anadolu Otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarındaki ücret toplama istasyonlarında PTT Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınarak em pratik hem e hızlı bir şekilde ödeme yaparak bu işlemi sonlandırabilmekteyiz. HGS ile otoyollar ve köprülerdeki geçiş ücretleri pratik bir ekilde ödenebiliyor ve çok kolay temin edilebiliyor. Bu yazımızda HGS nedir, nasıl ve nereden alınır sorularına detaylı olarak cevaplamaya çalışacağız.

Araç Sınıfları Nelerdir ?

Köprüler ve Otoyollarda HGS kullanıcılarının araçları 6 ayrı sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 6. sınıf araç olarak HGS ye abone olabilir ve 24/10/2015 tarihinden itibaren 1. Sınıf araç ücretinin yarısı kadar bir ücret ile Otoyol ve Boğaz Köprülerinden geçişlerini yapabilirler. HGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda, Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin HGS hesapları Kara Listeye girecektir. Aşağıda 5 ayrı sınıfa ait araç fotoğrafları gösterilmektedir.

1.Sınıf Araçlar

AKS ARALIĞI (DİNGİL MESAFESİ) 3.20 METRE ALTINDA OLAN ARAÇLAR 1.SINIFTIR.

2.Sınıf Araçlar

AKS ARALIĞI 3.20 METRE VE ÜZERİNDE OLAN HER TÜRLÜ 2 AKSLI ARAÇ 2.SINIFTIR. (OTOMOBİL, MİNİBÜS, KAMYONET, OTOBÜS VB.)

3.Sınıf Araçlar

AKS ADEDİ (DİNGİL SAYISI) 3 TANE OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 3.SINIF ARAÇTIR.

4.Sınıf Araçlar

DİNGİL SAYISI 4 VE 5 ADET OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 4.SINIF ARAÇTIR

5.Sınıf Araçlar

DİNGİL SAYISI 6 VE DAHA FAZLA OLAN KAMYON TREYLER VB.ARAÇLAR

<
h3>HGS Nasıl Alınır?

Araç ruhsatınızı yanınıza alarak herhangi bir PTT şubesine gidip kimliğiniz ile hemen temin edip kullanmaya başlayabilirsiniz. Radyo frekansları ile temassız olarak yapılan bu ödemeler için hesabınızda para olması gerekir. Bu hesabı kullanabilmek için öncelikle başvuru esnasında belirttiğiniz cep telefonunu düzenli olarak
kullanmanız gerekir. HGS bakiyenizi kontrol etmek için ve işlem yapmanız için bu numara gereklidir. İnternet üzerinden ilgili siteye girilerek cep telefonunuz ve diğer bilgileri girerek rahat bir şekilde bakiyenizi görebilir veya bakiye yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye yükleme veya geçişlerde yaşayabileceğiniz tüm
sorunlarla ilgili 24 saat çalışan çağrı merkezini arayabilir ve konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hesabınızda bakiye olmaması veya HGS üyeliğiniz olmaması nedeniyle kaçak geçiş apmanız durumunda 15 gün içerisinde HGS başvurusu yapıp hesabınızı açtırmanız eya HGS hesabınıza bakiye yüklemesi yapmanız gerekir. 15 gün içerisinde bu şlemi yapmazsanız 10 kat cezai işleme maruz kalırsınız. Kaçak veya geçiş ihlalinizin lup olmadığını aralıklarla kontrol etmeniz sizi ileride doğabilecek bir trafik cezasına
karşı koruyacaktır. Bu kontrolü ilgili web sitesinden kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Bu ür bir durumla karşılaşmamak için hesabınızda sürekli bakiye bulundurmaya dikkat tmeniz gerekir. En kolay yol ise sürekli bu durumu takip etmek yerine kredi kartınıza tomatik ödeme talimatı vermektir. Eğer PTT posta çeki hesabı kullanıyorsanız yine bu hesaba da otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

HGS Nereden Alınır?

PTT dışında çeşitli banka veya petrol ofislerinden HGS temin edebilir veya bakiye üklemesi yapabilirsiniz.

Anlaşmalı bazı bankalar şöyledir.

 • Halkbank,
 • Akbank,
 • Finansbank,
 • Garanti,
 • Türkiye Finans,
 • Ziraat Bankası,
 • İş Bankası,
 • Kuveyttürk,
 • Yapıkredi,
 • Albarakatürk,
 • TEB,
 • Vakıfbank ve Denizbank’tır.

Anlaşmalı istasyonlar: PO, Shell,BP, Türkiye Petrolleri ve Total firmalarının anlaşmalı şubeleridir. Herhangi bir sorun yaşadığınızda HGS çağrı merkezi olan 0850 460 60 60 nolu telefondan destek alabilirsiniz.

OGS – HGS’den kaçak geçiş yapılması durumunda ne yapılmalıdır ?

OGS sistemlerinden geçiş ihlali yapması durumunda; Geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS ile ilgili soru ve sorunlarda nereye başvurulmalıdır ?

HGS ile ilgili tüm sorunlar için hgs@kgm.gov.tr mail adresine, 0 312 801 04 04-0 312 801 05 05-0 312 801 06 06 numaralı fakslara veya 0 850 460 60 60 Çağrı Merkezi numarasına başvurulması gerekmektedir. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ adlı internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

Kaynak: Kara Yolları Genel Müdürlüğü

1 Yorum

 1. Geri Bildirim: Araba Kredisi Veren Bankalar | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir