Hayvancılık Hibe Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

   

Ülkemizde son yıllarda azalan hayvancılık sektörüne olan ilgi ve üretilen hayvanların yetersizliği devletimizi ithalata sürüklüyor. İthal ürünlerin piyasaya girmesi yerli üreticiyi zor durumda bırakıyor ve zarar etmemek için ya kaliteli üretim yapılmıyor ya da üretim durduruluyor. Bu durumda hayvancılık sektörünün canlanması ve hali hazırda hayvancılık işi ile ilgilenen girişimcilere teşvik ve üretimi arttırarak ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla hayvancılık kredileri ve hibeler verilmeye başlandı. Devletimizin vermiş olduğu hayvan kredilerinin bazıları üretmek ve besiciliğini yapmak istediğiniz hayvanların alımında, bazılarıysa işletme giderlerini karşılamak şartıyla verilmektedir.

Kosgeb 50 Bin TL Hibe ve 100 Bin TL faizsiz kredi imkanı sağlayarak hayvancılık kredisini veriyor fakat canlı hayvan alımı için herhangi bir para talep ederseniz olumsuz yanıtlanacağını önceden bildirelim. Devletimiz bu kredileri birde ziraat bankası kanalıyla tüketiciyle buluşturmaktadır. Birçok özel banka da hayvancılık hibe kredisi vermektedir. Verilecek hayvan kredilerini sadece küçük baş ve büyük baş hayvancılık için düşünmeyin. Su ürünleri arıcılık gibi sektörlerde faaliyet göstermeyi düşünüyorsanız yine hayvancılık hibe kredilerinden yararlanabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ

Ülkemizde hayvancılık sektöründe ki üreticilerin en çok destek gördüğü banka olan Ziraat bankası Hayvan kredisi 2017 çeşitliliği ile dikkat çekmeye devam ediyor. Bunlar şöyle sıralanmaktadır;

 • Büyükbaş hayvancılık,
 • Küçükbaş hayvancılık,
 • Arıcılık kredisi
 • Kanatlı hayvan besiciliği

Büyük baş hayvancılık yapmak isteyenlerde almak istedikleri kredi çeşidine göre en az 10 tane ile 50 tane bandında hayvan alınması ön şarttır. Ayrıca barınak inşası, yem hazırlama ünitesi elektrik ihtiyacını karşılamak için kurulacak güneş enerjisi sistemleri vb. olmak üzere sayısız alanda bu kredilerden faydalanabilecekler.

Küçükbaş hayvancılık; koyun yetiştiricilikte en az 50 tane, keçi yetiştiriciliğinde ise en az 25 tane küçükbaş hayvanın olduğu yeni işletme oluşturmak şartı ile veya mevcut küçükbaş hayvan kapasitesinin bu belirtilen rakamlara ulaştırmak için küçükbaş hayvan kredilerinden yararlanabilirsiniz. Barınak yapım ve tadilatı, süt sağım makinaları, yem hazırlama tesisi ve diğer işletme giderleri için de bu kredi kullanılmaktadır.

Kanatlı hayvan sektöründe kredi çekmek isteyen besicilerin ise; Etlik piliç besiciliğinde 10.000 tane, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500 tane, kaz, ördek ve bıldırcın gibi besiciliklerde en az 2.500 tane, deve kuşu besiciliğinde ise en az 50 tane ve üstü üretim yapan ve yapmak isteyenler faydalanabilirler.

Arıcılık kredisi; bu sektörde destek almak isteyen üreticilerden istenen şartlar şöyle; arıcılık kayıt sistemine kayıtlı en az 50 tane arılı kovanı bulunan veya kovan sayısını alt limit olan 50 tane arılı kovana çıkartmak isteyen arıcılar faydalanabilmektedir.

Ziraat bankası haricinde özel bankalardan bazıları da “ Hayvancılık Kredisi “ vermektedir.

10 Yorum

 1. suleyman

  6 Temmuz 2018 at 19:51

  buyuk bas hayvan ciftligi ve bes8cilik yapmak istiyorum

  • Bir Bankacı

   9 Temmuz 2018 at 11:25

   Merhaba,

   KOSGEB’e başvurarak teşviklerinden faydalanabilirsiniz.

 2. Yahya

  17 Temmuz 2018 at 14:20

  50 baş koyun almak istiyorum kosgep kredi ler ne durumda

  • Bir Bankacı

   19 Temmuz 2018 at 06:47

   Merhaba,

   KOSGEB destekli krediler devam etmektedir. İlgili yazımızda başvuru yönergeleri bulunmaktadır.

 3. Nuri

  23 Temmuz 2018 at 19:51

  Koyun işi yapmayı istiyorum köyde ahirim var arazim var kosgebten kredi alabilirmiyim.

  • Bir Bankacı

   27 Ağustos 2018 at 08:44

   Merhaba,

   Sorunuza buradan verilecek tek bir cevap doğruyu yansıtmayabilir. KOSGEB kredileri ile ilgili en yakın KOSGEB müdürlüğüne giderek yaptığınız işin niteliklerine göre kredilerden faydalanabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

 4. Evren

  31 Aralık 2018 at 07:30

  Merhaba ben sigortali calişiyorum ben veya Eşim yaralanabilirmi cvp koyun veya büyük baş duşunuyorum

  • Bir Bankacı

   3 Ocak 2019 at 13:22

   Merhaba,

   Hibe krediler ile ilgili KOSGEB dönemsel olarak teşvik vermekte olup, güncel teşvikler için resmi web sitesinden detay bilgi alabilirsiniz.

 5. Bayram

  16 Ocak 2019 at 07:29

  Köyde evimiz ağırımız var öncelikle hayvani aldıktan sonramı başvuru yapıyoruz yoksa kredi onaylandıktan sonramı ve çiftçilik belgesi gerekiyorumu

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir