Geri Ödemesiz Hibe Kredi Nasıl Alınır?

   

Hibe kredilerini, KOBİ’ler yani Küçük veya orta ölçekli işletme kurmak isteyen girişimcilerin veya işlerini geliştirmek amacı ile girişimde bulunan işverenlerin belirli kriterleri sağlayarak KOSGEB’in sunduğu kredilerdir. Hibe kredileri Bankaların sağlamış olduğu kredi olmayıp, Bankalar sadece aracı olmaktadırlar.

Hibe geri ödemesiz kredi bankalardan talep edilen veya bankaların verdiği bir kredi türü değildir. Küçük veya orta ölçekli kobi kurmak isteyen girişimcilerin veya işlerinde yeni yatırımlar ve hedeflere odaklanan iş sahiplerinin belirli kriterleri sağlayarak bu kriterler eşliğinde bir miktar krediyi KOSGEB’den talep edebilirler. KOSGEB girişimcilik destek programı adı altında farklı programlara göre 1.000 – 100.000 TL arasında hibe alabilmek mümkün olabilmektedir. Ancak bu rakamlar dönemsel olarak değişebilmektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisini alabilmek için bazı kriterleri sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunların başında gelen en önemli şart eğitim kriteridir. KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen girişimcilik eğitimini 70 saat katıldıktan sonra başarılı olarak tamamlayan kişilere sertifika verilmektedir. Eğitime %80 katılım zorunluluğu yani 56 saat katılmanız zorunludur. KOSGEB eğitimlerinin hangi dönemlerde, hangi il ve ilçelerde verildiğine dair detaylı bilgiyi KOSGEB Duyurular sayfasından takip edebilirsiniz.

Geri Ödemesiz Hibe Kredinin Veriliş Amacı Nedir?

Geri ödemesiz hibe kredisinin veriliş amacı firmanın kuruluşu sırasında ihtiyaç duyulan ofis malzemeleri, masa, koltuk, telefon, bilgisayar, sarf malzemeleri gibi ekipmanların temini ve firmaya ait kira, elektrik, su, doğalgaz, internet faturaları içindir.

Geri Ödemesiz Hibe Kredi Veren Kurumlar Neler?

  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler için girişimcilere geri ödemesiz hibe kredi veren kurumların başında KOSGEB gelmektedir. KOSGEB eğitimini başarılı tamamladıktan sonra, Avrupa Birliği projeleri kapsamında Avrupa Birliğine sunacağınız projeler kabul görürse projelerinizi gerçekleştirmek için geri ödemesiz kredi almanız mümkün olabilmektedir.
  •  Tamamen geri ödemesiz olmasa da düşük faiz oranları ile bazı sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler için yatırım yapmak amacı ile Tarım kırsal kalkınmayı destekleme kurumu (TKDK) kurumundan kredi kullanabilirsiniz. Tarım ile uğraşan çiftçiler işlerini büyütmek amacı ile tarıma yönelik teknolojik makine, tarım aletleri, ofis malzemelerini satın almaları için bir miktar hibe kredi verilebilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir