Findeks Rengi Sarı Olana Kredi Çıkar mı?

   

Findeks servisi bilindiği gibi kredi kayıt bürosuna ait veriler ile bankalara kredi kullanırken müşterilere kredi notu oluşturan bir servistir. Findeks servisi Türkiye’de aktif faaliyet gösteren 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuştur. Bu servisin amacı müşterilerin kredi taleplerine en hız şekilde karşılık verebilmek amacıyla kredi notu kıstas alınarak kredi karar süreci oluşturmaktır. Ancak kredi notunun yüksek olması kredinizin %100 onaylanacağı anlamına da gelmemekte, Kredinizin onaylanabilmesi için bankaların diğer prosedürlerini sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Kredi notunuzu değerlendirirken bir çok farklı ölçüt kullanılmakta, Kredi notları puan dışında renk olarak ta sınıflandırılıyor. Findeks kredi notu renkleri ve anlamları nedir? başlıklı yazımızda detaylı olarak öğrenmek isterseniz okumanızı öneririz.

  • Yeşil renk olarak belirtilen grup olumlu,
  • Kırmızı renk olarak belirtilen grup olumsuz,
  • Sarı renk olarak belirtilen grup ise olumlu ile olumsuz arasındadır.

Yani kredi notunuz dışında kredi sicilinizin sonucunu gösteren ibareler bulunuyor. Bu ibarelerden sarı renk çıkıyorsa kredi başvurunuz muhtemelen olumsuz sonuçlanır. Çünkü olumludan çıkmış, olumsuza doğru gidiyor anlamındadır. Ancak bu aşamada kredi sicil sonucunuzu olumsuzdan olumluya çevirmek kadar zor olmadığı için sarı renkten yeşil renge dönmeniz için ödeme performansınızı düzeltmeniz faydalı olacaktır.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir