Findeks Kredi Notu Renkleri ve Anlamları Nedir?

   

Bankalar müşterilerinin kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve diğer ürünlerine olan talepleri değerlendirirken ilk dikkat ettiği husus hiç şüphesiz kredi notudur. Bankalar büyük ölçüde kişilerin kredi notuna bakarak değerlendirmektedir. Kredi notunun önemi bu noktada daha net anlaşılmakta, Kredi notu kişilerin bir nevi ödemelerine ne kadar sadık ve düzenli olduğunun göstergesidir.

Findeks Hakkında

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Findeks, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilmiştir. Bireylere ve sektöre yönelik bilgi vermek amacılı ile hizmete açılmıştır.

Findeks, finans sektörünün seni nasıl gördüğünün bir aynasıdır. Findeks’i ile finansal durumunu ve itibarını kontrol altında tutabilir ve daha iyi yönetebilirsin. Bankalar ve diğer finansal kurumlardaki kredi, kredi kartı borç ve limitlerini, kredi notunu takip edebilir, finansal kontrolünü sağlayabilirsin.

Kredi Kayıt Bürosu Hakkında

Kredi kayıt bürosu 1995 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren 9 bankanın ortaklığı ile kurulan finansal bilgi paylaşımı sağlayan, Bankalarda sık sık duyabileceğiniz KKB puanını sağlayan kuruluştur.

0-799 Puan Arası Findeks Kredi Notu: KIRMIZI

Kırmızı renk çok riskli bulunan kişiler olarak adlandırılır. Finansal olarak kredi, kredi kartı v.b. borçlarınızı aksatmaya devam ederseniz her an siciliniz bozulabilir.

800-1299 Puan Arası Findeks Kredi Notu: TURUNCU

Kırmızı kadar riski olmasa bile riskli müşteri grubunda değerlendirilebilirsiniz. Bankalar findeks kredi notunuza ve  ödeme performansınıza baktığında riski bulacağından olumsuz sonuç almamanız adına ödemelerinizin kontrolünü sağlamanızda fayda olabilir.

1300-1499 Puan Arası Findeks Kredi Notu: SARI

Ödemelerinde titiz olan bir çok kişinin sahip olduğu renktir. Yani yüzdesel olarak çoğunluğun bulunduğu not ortalamasıdır. Kredi başvurularınız tereddütsüz bir şekilde değerlendirilir.

1500-1699 Arası Findeks Kredi Notu: AÇIK YEŞİL

Açık yeşilde ortalama üstü puana sahip kişilerdir. Bankacılık ürünlerini bilinçli kullanan, bir çok ürünü bir arada kullanarak bankalar nezdinde itibar sahibi kişilere ait kredi notu diyebiliriz.

1700-1900 Arası Findeks Kredi Notu: KOYU YEŞİL

Koyu yeşil renk çok iyi olarak değerlendirilen kişilere ait kredi notudur. Vip müşteri sınıfına girerler. Çok az kişilerin sahip olabileceği bir kredi notu olup, tereddütsüz kredi başvuruları değerlendirilir.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Findeks Rengi Sarı Olana Kredi Çıkar mı? | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir