Findeks Kredi Notu Nedir?

   

Tüketiciler ihtiyaç duydukları durumlarda para ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvururlar. Bankalarda ise kimi tüketicinin kredisi ve faiz oranları daha kullanışlı olurken kimisinin kredisi ve faiz oranları daha yüksek çıkabilir. Bankalar tüketicilerine kredi verirken elbette ki tüketicinin giyim kuşamına veya karakaşına kara gözüne bakarak bu kredi ve faiz oranlarını belirlemiyor. Bu gibi durumlarda tüketici başvurduğu sırada bankalar tüketicilerinin Findeks kredi notunu sorgular ve çıkan puana göre kredi ve faiz oranlarını belirler. Findeks kredi notu yüksek olan tüketiciler daha kolay kredi aldığı gibi daha düşük faizlerle kredi kullanabilirler. Findeks kredi notu tüketicinin geçmiş dönemlerde kullandığı bütün bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları sırasındaki borçlarını ödeme performanslarına göre puanlama yapar. Findeks bir nevi tüketicilerin risk raporlarını oluştururlar. Böylelikle bankalar paralarını kimlere emanet ettiklerini ve kimlerle çalıştıklarını anlayabilirler.

FİNDEKS KREDİ NOTUNU ETKİLEYEN DURUMLAR

Findeks kredi notunun yüksek olmasını her tüketici ister. Fakat bu findeks kredi notunun yüksek veya düşük olması da yine tüketicilerin elindedir. Sizde Findeks kredi notunuzun yüksek olmasını ve daha kolay ve uygun faiz oranlarıyla krediye ulaşmayı hedefliyorsanız işte izlemeniz gereken yollar;

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30 oranında etkilemektedir. Bu durumda kullanılan kredi ve kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarını zamanında veya zamanından önce yapmak notunuzu yükseltir.
  • Mevcut Hesap Ve Borç Durumu %25 oranında etkiler. Bu iyi sonuçlanmış krediler, teminatı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleriyle ilgilidir.
  • Yeni Kredi Açılışları %20 oranında etkiler. Yani yakın zamanda alınan krediler tüketiciyi yeni kredi için risk grubunda gösterir. Bu yüzden yeni kredi kullanmışken bir başka kredi başvurusundan uzak durun.
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu %15 oranında etkiler. Düzenli kredi kullanıp ödeme yapan bireyler hiç kullanmamış ve az kredi kullanan bireylere oranla Findeks kredi notu daha yüksektir.
  • Geriye kalan %10 ise Diğer Unsurlar. Bunlar banka hesabınızda tuttuğunuz para ve para akışınızla belirlenir.

Bankalarla çalışmadan önce geçmişte kullandığınız kredi ve kredi kartı ödeme durumlarınızı düşünün ve Findeks kredi notunuzu sorgulatarak başvurularınızı gerçekleştirin. Çünkü reddedilen her kredi notu da Findeks kredi notunuzu olumsuz etkiler.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Notu Nedir? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir