Findeks Çek Raporu Nedir?

   

Findeks Çek Raporu, geçmişte ve mevcut keşide edilmiş ama henüz ödenmemiş tüm çekler ile ilgili pozitif ve negatif bilgileri aynı anda gösteren bir rapordur. Risk raporundan farkı bireysel kredi notunuzu değil, kişi yada firmaların finansal anlamda piyasada ki borç ödeme alışkanlıkları ve ödeme performansını göstermektedir. Çek raporunda tüm Türkiye’de bulunan bankalara ait veriler bulunduğundan, Çek hamili yani çeki elinde bulunduran, tahsil edecek kişi, keşidecinin yani çeki ödeyecek kişi hakkında Çek Raporu alarak kolaylıkla keşidecinin çek ödeme alışkanlıklarını ve risklerini ölçme imkanına sahip olduğu için güven oluşturulmasını sağlamaktadır.

Çek Raporu İçeriğinde Neler Var?

Kişiye, kuruma ait toplam çek adetleri ve tutarları, Kaç bankadan toplam kaç adet çeke sahip olunduğu ve bunların toplam tutarı ile ilgili bilgiler bulunur.

Keşide Edilen Çek Tutarları

Düzenlenerek imzalanmış, dolaşıma sunulmuş ve bankaya ibraz edilmiş çeklerin yıllık bazda en düşük, en yüksek ve ortalama tutar bilgilerini içermektedir.

Açık Çek Bilgileri

Henüzyazılmamış (düzenlenerek imzalanmamış) ve dolaşıma sunulmamış çekler ile, dolaşımda olup bankaya ibraz edilmemiş çeklerin bilgilerini içermektedir.

Çek Hesabı Olan Bankalar

Rapor sahibinin çek hesabı bulunan tüm bankaların listesini içermektedir.

Toplam Çek Durumu

İbraz edilen ve arkası yazılan çek adet ve tutarlarının yazılı olduğu bölümdür.

Çek Bilgileri Özeti

Bu tablo son 1-3-12 ayda ödenmiş, karşılıksız çıkmış ve sonradan ödenmiş ya da karşılıksız çıkmış ancak hala ödenmemiş çeklerin adet ve tutarlarını içermektedir.

İleri Vadeli Çek Bilgileri

Dolaşımda olup ödeme vadesi henüz gelmemiş olan çek bilgilerini içermektedir.

Arkası Yazılan Çekler

Keşide edilmiş olan ancak ödenmediği için banka tarafından üzerine ilgili ibare konulan çek listesidir.

Tüm bu bilgileri görebileceğiniz Çek raporu örneği‘ni inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir