Findeks Çek Endeksi Nedir?

   

İnsanlar için finansal bilgiyi öğrenmek her geçen gün daha fazla öneme sahip bir konu olmaya başladı. Findeks servisi ile birlikte daha fazla kişi daha hızlı, anlaşılabilir ve en doğru bilgiye ulaşabildikleri için bankacılık finans konularına daha hakim olmalarını sağladığından kişiler oldukça memnun olmaktadır.

Findeks servisi ile bir çok işlem yapabilmek mümkün, Ancak işlem yapmadan önce yapılacak işlem ile ilgili ufak bir araştırma sonrasında yapmaları doğru bilgiye ulaşmalarında fayda sağlayacaktır. Bu yazımızda Findeks’in hizmetlerinden olan Findeks çek endeksi nedir, nasıl alınır gibi sorulara cevap niteliğinde bir makale olacak, Findeks aslında en fazla bireysel müşterilerin kredi notunu gösteren bir servis olarak bilinir.  Ancak bankaların kurduğu bir servis olmasından dolayı bir çok konuda veriye sahiptir. Kredi notu ile benzerlik gösterse de çek endeksi bireyler için değil firmalar için bir gösterge oluşturmaktadır. Findeks çek endeksi ile sorgulama yaptığınız kişinin finansal durumunu öğrenmeniz için ipuçları gösterir. Kişilerin aldığı, verdiği, ödediği, ödemediği çeklerin bilgileri yer almaktadır. Ödenmemiş çekler veya karşılıksız çekleri öğrenmek müşteri hakkında ileriye dönük bir not oluşturur ve buna göre ticaretiniz şekillenir.

Findeks Çek Endeksi Ne İşe Yarar?

Findeks çek endeksi çek raporunun özeti niteliğinde olup, Kişi yada şirketlerin çek ödeme performanslarını gösterir. Findeks üzerinden hem firmanızın hem de başka bir kişinin Çek Endeksi’ni öğrenebilirsiniz. Çek Endeksi tüm bankalardan alınan çeklerin ödeme performansına göre hesaplanır. Bu sayede ekstra bir araştırma yapmadan önce çeki kabul edip etmeme kararı verilebilir, ticarette daha sağlam yapabilirsiniz. Çek Endeksi, bir tahmin modeli olmayıp, bir sıralama notudur. Geleceği tahmin etmeyip, sadece geçmişte ödenen ve ödenmeyen bilgilere göre kişinin ya da firmanın durumu hakkında bilgi verir. Öngörü oluşturur. Çek endeksi 0 ile 1.000 arasında değişir, 1.000 en risksiz durumu ifade eder.

Çek Bilgileri Özeti ( 1/3/12 Aylık )

Bu tablo son 1-3-12 ayda ödenmiş, karşılıksız çıkmış ve sonradan ödenmiş ya da karşılıksız çıkmış ancak hala ödenmemiş çeklerin adet ve tutarlarını içerir.

Çek raporu ücreti 4 TL + KDV’dir. (Belirtilen fiyat 27.01.2017 tarihinden itibaren olup, Fiyat değişimlerini findeks.com adresinden öğrenebilirsiniz)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir