Faizsiz Kredi Veren Bankalar

   

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için bankalar yoluyla faizli para kullanırlar. Bankaların parası durduğu yerden pekte para kazandıramayacağı için müşterilerine faizli kredi olarak verilir ve müşterilerde bu faize razı gelirler. Faiz ödemede karşımıza çıkar ve aldığımız paranın üzerine bir miktar daha ekleyerek geri öderiz. Örneğin 50 Bin TL kredi çektik geri öderken 55 Bin TL öderiz aradaki 5 Bin TL faizdir. Tüketiciler başka bir yerden böyle toplu bir para bulamayacakları için bu faize razı gelirler. Bir çok tüketici de dinen yasak olmasından dolayı faiz işin içinde olduğundan ne kadar sıkışsa da kredi kullanmazlar. Son yıllarda düşen faiz oranları tüketicileri heyecanlandırdı. KOSGEB’in faizsiz ve hibe kredilerinden sonra bireysel tüketicilerde faizsiz kredi bulabilir miyiz sorusuna cevap aramaya başladılar.

Faizli Kredi Nedir?

Faizli kredi tüketicilerin başvuruları sonucu kredi notları göz önünde bulundurularak ihtiyaç duydukları paranın bankalar tarafından kişiye borç olarak verilmesi ve geri ödemede bankaların bu para üzerinden para kazanmasına verilen addır.

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz kredi iki türlüdür. Bunlar şöyle sıralanmaktadır;

  • İhtiyaç duyulan paranın banka tarafından müşterisine verilmesi ve bu paradan para kazanmamasıdır. Yani ne alındıysa onun ödenmesidir. Sadece kredi masrafları ve sigorta masrafları müşteriden ekstra olarak alınır herhangi bir faiz istenmez.
  • Bir diğeri ise faiz yerine kar payı alınır. Bu sistem daha çok katılım bankalarında görülür. Katılım bankaları müşterisine verdiği paranın karşılığında ödeme alırken faiz yerine kar payı ister. Kar payının faizden bir farkı pek fazla yoktur. Sadece ismi değişiktir kar payı adı altında yine banka verdiği paradan karını alır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz krediler daha çok bankalar tarafından müşterilerine kısa vadeli olarak yani 10 – 12 – 18 ay vade ile verilir. Bu uygulama daha çok otomotiv sektöründe kullanılır belli bir peşinat verilir ve geriye kalan ana para faizsiz olarak kredilendirilip geri ödeme beklenir. Kobilere özel olarak da faizsiz krediler verilir. Bunların yanında devletin desteklediği çevre duyarlılığı için kullanılacak krediler de faizsiz olarak müşterilere sunulur.

Faizsiz kredi veren bankalar ve kredi miktarları şöyle sıralanmaktadır.

  • Halkbank: Kobilere özel faizsiz kredi imkanları.
  • Denizbank: Otomatik ödeme talimatınıza karşılık 1000 TL faizsiz kredi.
  • Odea Bank: Faizsiz kredi imkanları.
  • Garanti Bankası: 2000TL ye kadar faizsiz kredi imkanı.

Bunların yanında birde otomotiv firmalarının 0 faizli kredileri mevcuttur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir