Esnaf Kefalet Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

   

Son yıllarda ekonomide ki dar boğaz ve piyasaların çalkantılı oluşu en çok da esnafın belini büküyor. Kısıtlı bütçelerle esnafın ekonomiye katmaya çalıştığı artı değer bu gibi ekonomik zor durumlarda buharlaşıp uçuyor. Çünkü piyasanın alım gücünün düşmesi esnafı küçülmeye hatta kapısına kilit vurmaya zorluyor. Üretilen ürünün piyasada alıcı bulamaması ve üretimin böylelikle daha da zorlaşması esnafın en büyük korkulu rüyası. Devletimiz esnafın son zamanlarda ki sıkıntılarından haberdar olduğundan yapılan çalışmalar ile esnaf kefalet kredileriyle piyasayı ve esnafı canlandırmak ekonomiye katkı sağlaması için teşvik etmektedir. Esnafın ayağa kaldırılması demek toplumdaki çoğu taşı az da olsa yerinden oynatmak demektir. İşsizliğe de esnafa verilen destekle bir nebze de olsa çare olmayı hedefleyen hükümet esnaf kefalet kredilerini ön plana çıkartıyor. Bu yazımızda esnaf kefalet kredisi nedir, nasıl alınır sorularına yanıt arayacağız. Devletin vermiş olduğu desteklerden esnafımızın yararlanmasını sağlayacağız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri; bünyesinde bulunan esnaflara kredi çekerken kefil olarak yardımcı olmaktadır. Esnafın daha iyi imkanlara kavuşması, borçlarını ödemesi ya da işlerini daha da büyütmesi gibi sebepler için kredi kullanmaları sırasında esnafa kefil olmaktadır. Peki, esnaf kefalet kredisinin şartları nelerdir gelin beraber inceleyelim Esnaf Kefalet Kredisinin şartlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Esnaf yada sanatkar olmalı,
  • Esnaf ve sanatkar odasında kayıtlı sicilin bulunması,
  • Kefalet veren kooperatiflerin bölgesinde bulunan bir adreste ikamet etmek veya iş yerinin bu bölgede bulunması,
  • Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifler’i ile ortak olmamak.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları yerine getiren esnaf ve sanatkar bireylerimiz EKK başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler. Başvuru için yetkilendirilmiş tek banka Halk Bankası’dır. Esnafımız, kredi alırken ortağı bulunduğu kooperatif Halk Bankası’na karşın kendisine kefil olmaktadır. Bu kredide ticari kredi ile esnafın kullandığı kredi arasındaki fark ise devlet tarafından karşılanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisi alabilmek için yukarıda belirttiğimiz şartlar olmazsa olmazdır. Bu şartları yerine getiren esnafımız bağlı oldukları kooperatife yazılı dilekçeyle başvuruda bulunur. Başvuruyu incelemeye alan kurul onay verirse konuyu Halk Bankası’na taşır ve banka onayından sonra kredi başvurusu sonuçlanmış olur.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir