Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Notumu Etkiler mi?

   

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle kredi başvurusu yaparken dürüst bir şekilde davranmanız ve talep ettiğiniz kredi miktarını ne için kullanacağını belirtmenizde fayda olacaktır.

Eşinizin kredi notu sizin kredi notunuzu etkilemez, Çünkü her bireyin finansal durumu ayrı olarak izlendiği için kredi notları ayrı ayrı değerlendirilir. Ancak Bankalar müşterilerine kredi kullandırırken bir çok kriteri göz önünde bulundurarak onay vermektedir. Kredi başvurusu yaptığınızda eşinizin kredi notuna, Kredi kayıt bürosu (KKB) kaydına bakarak tüm finansal durumunu, ödeme performansını görebileceği için kredi kullanırken dikkat edilir. Kredi notu düşük, Kredi sicili bozuk olan kişilerin dolaylı olarak eş, çocuk, akraba üzerinden kredi kullanma durumu oluşacağından bankalar nezdinde kredi onay süreci olumsuz sonuçlanabilmektedir. Burada önemli olan nokta kredi başvurusu yapan kişinin aylık gelir düzeyinin ne kadar olduğudur. Yüksek gelire sahip bir kişi alacağı krediyi rahatlıkla ödeyebilecek düzeydeyse eşinin kredi notu veya kredi sicilinin hiçbir önemi bulunmamaktadır.

Dolaylı Kredi Kullanma

Eş kredi notu denilince dolaylı kredi akla gelmekte, Kişiler sicilleri bozuk olduğunda ilk önce eşleri üzerinden kredi başvurusu yapmaktadır. Bu durum bankalar tarafından bilinse de kullanılacak kredi tutarı ile yakından ilişkilidir. Krediyi kullanacak kişinin geliri ve iş durumu iyiyse bankalar kredi kullandırabiliyor. Kredinin ödenmemesi gibi bir durumda ilgili kişi muhatap alınacağından krediyi kullanan kişi ödemeleri takip etmek zorundadır.

Tavsiye

Kredi kullanırken farklı beyanlarda bulunmadan önce bankaların kredi başvurusu yapan kişi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceği için verdiğiniz beyanların doğruluğu banka açısından oldukça önemlidir. Tüm bilgileri eksiksiz ve dürüst bir şekilde belirtmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir