Erken Emeklilik Kredisi Veren Bankalar

   

Bir çok kişinin ortak sorunu emekli olabilmek için prim borçlarının ödenmesi. Kimi anne yaptığı doğumlardan kaynaklanan doğum borçlanmasını ödeyerek emekli olmak isterken, bir çok erkek de askerlik borçlanmasını ödeyerek emekli olmak istiyor. Tabi bu konuda da ciddi bir miktar nakit ihtiyacı doğuyor. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGk) ile Ziraat bankası protokol imzaladı.

SGK ile Ziraat bankası arasında imzalanan bu protokol ile doğum borçlanmasını ödeyerek  emekli olmak isteyen bayanlar ile askerlik borçlanmalarını ödeyerek emekli olmak isteyen erkekler rahat bir nefes alıyor. Bu fırsat sayesinde hem emekli olabileceklerken hemde büyük bir nakdi ödemeden de kurtulabilecekler. Çünkü imzalanan protokol gereği hem düşük faiz ödeyecekler hem de ek bir ödeme yapmadan maaşlarından kesilerek emekli olabilecekler.

Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin Sosyal Güvenlik merkez müdürlüklerine başvurdukları takdirde buradan alacakları emekli olabileceklerine yönelik evrakla Ziraat bankasına giderek bu krediyi kullanabilecekler. Hem erken emekli olabilecekler hemde kendilerine bağlanan emekli maaşından kesilecek taksitlerle krediyi ödeyebilecekler.

Erken Emeklilik Kredisinden Kimler Yararlanabilecek

Doğum borçlanması yapacak SGK’lı, Memur veya Bağkur’lu bayanlar, sigorta başlangıç tarihlerinden itibaren yaptıkları doğumlar için en fazla 3 çocuk için borçlanma gerçekleştirebiliyorlar. Çocuklarının her biri için ikişer yıl borçlanılabilmek mümkün. 3 Çocuk için yapılacak borçlanmaların toplam süresi en fazla 2.160 gün olabiliyor. Yani anneler toplam 6 yıl prim kazanmış oluyor.

Erken emekli olmak isteyen sigortalı erkekler içinse bu fırsat askerlik borçlanması yapılarak gerçekleştirilebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var. Bu da askerliğin ne zaman yapıldığı. Eğer işe girmeden yani ilk sigorta priminiz ödenmeden önce askerlik hizmetinizi tamamladıysanız, askerlik borçlanması yaparak emeklilik hakkınızı erkene çekebilme şansı kazanıyorsunuz. Fakat işe girdikten sonra askerlik vazifenizi yerine getirdiyseniz olay biraz değişiyor. Yine borçlanma yapabiliyorsunuz ama bu sefer yaşınızı erkene çekemiyorsunuz maalesef. Eksik primlerinizi tamamlamanız gerekiyor.

Başta da söylediğimiz gibi erken emeklilik kredisi veren bankalara gitmeden önce mutlaka SGK il merkez müdürlüklerine gitmeniz ve emekliliğe uygun olduğunuza dair belgeyi almanız gerekiyor. Daha sonra Ziraat Bankası’na giderek bu krediyi alabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir