En Uygun İhtiyaç Kredisi Hangi Bankada?

   

Tutar olarak düşük bir miktarda ve vade olarak diğer kredilere göre daha kısa tercihlerin yapıldığı kredi türü ihtiyaç kredisi olarak değerlendirilebilir. Çok sık ve artık hayatın bir gereği gibi kullanılmaya başlayan ihtiyaç kredisi, teknolojinin gereklerini yerine getiren bankaların bankaya bile gitmenize gerek kalmadan çok kısa bir sürede onaylayarak hesabınıza geçirdiği kredi türü olmuştur.

Ülke için de piyasa koşullarını etkileyen faktörlerin sürekli değişkenlik göstermesi ve bankaların politikaları gereği sürekli kredi faiz oranları değişmektedir. Bu da kredi arayan kişilerin en uygun ihtiyaç kredisi hangi bankada diye araştırmasına neden oluyor.

Bankalar verdiği kredilerin faiz oranlarını belirlerken bir çok faktörü dikkate alıyor. Özellikle Merkez Bankasının açıklamış olduğu Gecelik faiz oranları, geç likidite oranları ve hatta haftalık repoların faiz oranları bankaların size sunduğu faiz oranlarını etkiliyor. Sizin için en önemli etken kredi puanınız oluyor. Daha önceki kredilerinizi ödeme alışkanlıklarınız faiz oranlarınızı etkileyebileceği gibi kredi onayında da en önemli etmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ

Örnek olarak 20.000 TL ve 48 aylık bir vadeyi belirleyerek örnek bir banka analizi yaparsak en uygun ihtiyaç kredisini bulabiliriz.

İş Bankası

Son zamanlarda 20.000 TL ihtiyaç kredisi için 24 ay, 36 ay ve 48 aylık vade imkanları sunan iş bankası yaptığı faiz indirimleriyle %1.2 faiz oranı dikkat çekiyor. Kredi masrafı olarak alınan 100TL de eklendiğinde aylık maliyet oranı %1.48’e çıkıyor.

Garanti Bankası

İş Bankasına göre biraz daha yüksek faiz oranı sunan Garanti Bankasında ise 48 aylık vade için %1,37 faiz belirlenmiş. 100TL dosya masrafı da eklendiğinde bu oran aylık %1,67’ye geliyor.

TEB Bankası

Özellikle internet üzerinden yoğun kullanım sayılarına ulaşan CEPTETEB ile dosya masrafı alınmazken, ihtiyaç kredisi faiz oranı %1.25 olarak belirlenmiş. Aylık maliyet ise %1.50

Vakıfbank

Kamu bankası olarak Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranlarına bakıldığında 1.18 faiz oranı ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Enpara

İnternet üzerinden kullanıma sunulan ve şubeye gitmenize gerek kalmadan kredi alabileceğiniz Enpara’da ise 48 ay için %1,35 faiz sunulmuş. Zorunlu sigortanın da olmadığı bu kredide aylık maliyet %1,58 seviyesinde.

İhtiyaç kredisi kullanırken size özel teklifler sunulabileceğini de unutmamanız gerektiğini hatırlatıyoruz.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: En Uygun İhtiyaç Kredisi | Kredi Notu Sorgulama - Kredi Notu Öğrenme - Sorgulama

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir