Emeklilere Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

   
emekliye bayram ikramiyesi

Türkiye’de bulunan yaklaşık 12 milyon SSK, Bağ-Kur ve Memur emeklileri ilk defa bayram ikramiyesi alacak. Şüphesiz yaklaşan seçimler, partilerin oy kaygıları gibi etkenler emekliye ikramiye olarak yansıdı. Emeklilerin yanı sıra emeklilerin dul ve yetimleri de ikramiye alabilecek. Peki emeklilere bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Hükümet müjdesini günler önce verdiği emekli ikramiyesi ne zaman banka hesaplarına yatıracak?

EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu emeklilerin maaşları ve ikramiyelerinin bayramdan önce ödeneceğini duyurdu. Emekli Sandığı emeklilerinin bayram ikramiyesi 7 Haziran’da, SSK emeklilerinin ikramiyeleri de 8 Haziran’da ödenecek. Öte yandan Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları ayın 1-5’i arasında, SSK-Bağkur emekli maaşları da 11-12-13 Haziran tarihlerinde ödenecek

BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

– SSK, Bağ-Kur emeklileri,
– Emekli Sandığı emeklileri,
– Şehit yakını ve gaziler,
– Şeref aylığı sahipleri,
– Şampiyon sporcular,
– Geçici köy korucuları,
– Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,
– Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar,
– Terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesi verilecek.

MİKTAR MAAŞA GÖRE FARKLI MI?

Emekli ve maluller maaş tutarına bakılmasızın 1000’er lira alacak. Ramazan ve Kurban bayramı öncesi biner lira ödenecek. Diğer kesimlerin ise ikramiyesi hisse veya iş göremezlik derecesine göre değişecek. Ödemeden kesinti yapılamayacak ve haczedilemeyecek.

YENİ EMEKLİLER İKRAMİYE ALABİLECEK Mİ?

İkramiyeden yeni emekliler de yararlanabilecek. Emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek ikramiyeleri alacak. Ramazan Bayramı öncesi emekli olanlar bu yıl iki Kurban Bayramı öncesi emekli olanlar ise tek ikramiye alacak. Ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartı aranacak.

EMEKLİNİN DUL VE YETİM YAKINLARI ALABİLECEK Mİ?

Vefat eden emeklilerin ikramiyeleri maaş alan dul ve yetimlerine ödenecek. Ödemeler maaş hisselerine göre yapılacak. Yüzde 75 oranında maaş alan bir eşe 750 lira ödenecek. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alacak. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o baz alınarak ödenecek. Çifte yerine yüksek orandan ödeme olacak. İş kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik parası alanlar için bayram ikramiyesi de iş göremezlik oranına göre hesaplanacak. İş göremezlik oranı kaç ise ona göre ikramiye verilecek.

BAYRAM İKRAMİYESİ MAAŞ İLE BİRLİKTE VERİLECEK Mİ?

Ödeme tarihleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak. Maaşlar tahsis numarasının son rakamına göre ödeniyor. İkramiyeler ya bu şekilde farklı günlerde ödenecek ya da aynı gün ödenecek. İlk ikramiye 14 Haziran arife gününden önce haziranın başında hesaplara geçecek. İkramiyeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılacak.

İKRAMİYE BİR KEZ Mİ ÖDENECEK?

İkramiye düzenlemesinde ‘her yıl’ ifadesi bulunuyor. Bu yüzden bundan sonraki yıllarda da ikramiye ödemesi devam edecek. İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Ancak önümüzdeki yıllarda enflasyon oranında artışlar da gündeme gelecek ve zam yapılacak.

BAŞBAKAN ‘HER YIL’ DEDİ!

Emekl maaşlarına yapılacak ikramiye ödemesinin her yıl ödenmesi bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım ikramiye müjdesini Bakanlar Kurulu Toplantısı çıkışında açıklamış ve “her yıl Ramazan bayramı öncesi ve Kurban bayramı öncesi olmak üzere birer ikramiye vereceğiz; bayram ikramiyesi. Miktar ne? Ramazan bayramı öncesi 1000 lira, kurban bayramı öncesi 1000 lira” demişti.

018 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesinin gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Bu sene itibariyle milyonlarca kişi bayram ikramiyesi olarak 1000 TL alabilecek. Peki bin TL’lik bayram ikramiyesi bir kereliğine mi verilecek? İkramiye maaş ile birlikte mi hesapta olacak? Emeklinin dul ve yetimleri ikramiye alabilecek mi? Yeni emekli olarak para alacak mı? Yatırılacak ikramiye maaşa göre değişecek mi? İşte konuyla ilgili tüm gelişmeler…

10 Yorum

 1. Mustafa

  7 Haziran 2018 at 14:40

  Emekli ikramiyesi 1000 TL denildi neden 750 TL ödeme yapıldı birçok emekli şokta nedenini merak ediyorum annem de aynı şekilde neden diye soruyor

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:24

   Merhaba,

   Emekli maaşını vefat eden eşi veya birinci dereceden ailesi aracılığı ile alan kişiler kademeli olarak düşük almaktadır.

 2. fahri akgün

  9 Haziran 2018 at 14:11

  Tobb ve bankalardan emekli olanların suçu ne işlerine gelince devletin verdiği hakları veriyorlar maaş zamları promasyon, sağlık vb gibi devletin verdiğini bire bir uyguluyorlar. İşlerine gelmezse mesela bayeamda emeklilere verilen ikramiye yi vermiyorlar nedenş ise sudan bahaneler bizler yabancı ülke emeklilerimiyiz bundan Cumhurresimiz ve ilgili bakanımızın bilgisi yokmu Cumhurbaşkanımıza dikekçe yaz fax çek dediler çektim ama hala bilgi vermrdiler

  • Bir Bankacı

   10 Haziran 2018 at 12:06

   Merhaba,

   Sizde emekli statüsünde olan bir vatandaş olarak ikramiye almalısınız elbette. Konu ile ilgili gerekli yerlere dilekçe yazmışsınız dönüş için beklemenizi öneriyorum.

 3. alper

  15 Haziran 2018 at 09:30

  Babam tobb emekli sandığından emekli. İkramiye verilemeyeceğini öğrenin inanıb şok geçirdi bu bayramda torunlara harçlık veremeyeceğim diye kriz geçirmesinden korktuk babam ve babam gibi emeklilerin suçu ne

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 21:17

   Merhaba,

   Konu ile ilgili bimer’den kayıt oluşturarak sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

 4. faruk

  19 Haziran 2018 at 06:43

  Mrh. İkramiye verimeyen Banka ve tobb emeklileri şu beş gün içinde bizim için bir çözüm getirilmezse bizler ne yapacağız oy vermeyelimmi oldukçada oyumuz var. Madem bizi emekli türk vatandaşı deyiliz oyumuzada ihtiyaçları yok demektir

  • Bir Bankacı

   19 Haziran 2018 at 07:53

   Merhaba,

   Talepleriniz ile ilgili bimer’e yazarak daha sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz.

 5. candemir

  20 Haziran 2018 at 06:09

  Gnyd. İkramiye alamayan 17 sandık emeklileri. Ne sandık yetkililerindeb nede hükümetten olumlu veya olumsuz bir haber çıkmıyor bizler yok hükmündeyiz anlaşılan bizi kim duyacak nasıl olsa yok hükmündeyiz oyumuzada ihtiyaçlarıda yok. Bizde yokuz.

  • Bir Bankacı

   20 Haziran 2018 at 14:01

   Merhaba,

   Mağduriyetiniz ile ilgili hızlı ve sağlıklı bir yanıt alabilmek için bimer‘e başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir