Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Alabilir?

   

Emekliler paraya ihtiyaç duyduğu zaman ilk fırsatta maaş aldıkları banka şubesinin yolunu tutmaktadır. Emekli maaşı Bankalar açısından en garanti maaş grubuna girdiğinden her banka maaşını taşımak koşulu ile kredi teklifi sunabiliyor. Ancak emekliler maaş aldığı bankadan promosyon aldıysa yani belirli bir süre taahhüt verdiyse emekli maaşını taşıması mümkün olmuyor. Promosyon almak için taahhüt edilen süre bitiminden sonra farklı bir bankaya maaşını taşıyabilir. Emekliler Özel veya Kamu fark etmez her bankadan emekli maaşını taşımak koşulu ile alabiliyor.

Bankaların belirlediği kriterlere göre değişmekle birlikte genelde emekliler maksimum 80 yaşına kadar 40.000 TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. Bu tutar ortalama düzeyde emekli maaşı alan bir kişi için geçerlidir. Emekli maaşı yüksek olan kişiler, çalıştığı süre boyunca SGK primi yüksek ödenen kişiler de bu tutar artabilir. Emekliler kredi çekerken kredi için kredili hayat sigortası tutarı da riski grupta yer alacağınızdan yüksek çıkabilmektedir. Bankalar çekeceğiniz krediyi ölüm riskine karşı zorunlu olarak hayat sigortası yapılması gerektiğini söylerler ancak kanunen hayat sigortası zorunlu değildir. Fakat hangi bankaya giderseniz gidin banka kuralı olarak krediye hayat sigortası yapılmadan kredi verilmeyeceği bilgisini alırsınız.

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Emekliler kredi başvurusu yaptığında maaşının kaç katına kadar kredi alabilir? Bu soruya tek bir cevap vermek kesinlikle yanlış olur. Çünkü alacağınız kredi miktarı, daha önce kullandığınız kredi ödeme performansınız, mevcut borç durumunuz, kredi notunuz gibi bir çok etken bulunmaktadır. Tüm bu kriterleri bankaların sistemleri göz önünde bulundurarak otomatik olarak ne kadar kredi kullanabileceğinizi söylerler. Ancak ortalama bir maaş katı söyleyecek olursak, Bazı bankalar 18 katı verirken bazıları 24 katına kadar kredi kullandırabiliyor.

Standart emekli kredilerine başvuruda bulunduğunuzda 15 bin liralık bir krediyi aylık 350 ile 450 TL arasında bir ödeme tutarı ile aynı zamanda hem emekli maaşınızın büyük bölümünü taksite vermemiş olacak hem de krediden geriye kalan miktar ile hayatınızı rahat bir şekilde devam ettirebileceksiniz. Bankalar dışında PTT kredileri emekliler için oldukça cazip bir seçenek, Emekliler maaşının 40 katına kadar kredi kullanabiliyor ancak bu tutar diğer etkenlere değişkenlik gösterebilir.

Kredi başvurusu için emekli maaşı aldığınız banka şubesine giderek ne kadar kredi kullanabileceğinizi öğrenmeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü mevcut kredi kayıt bürosu (KKB) kaydınızın durumunu bankalar gördüğünden ona göre durum değişebiliyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir