Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

   

Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Transfer Etmek

Yıllarca çalışıp SGK, Bağkur veya Memur emeklisi olarak emekliliği hakkettiniz ama Emekli maaşınızı banka memnuniyetsizliği veya başka bir bankadan promosyon almak amacı ile taşımak isteyen bir çok emekli bulunmaktadır. Bankalar emekli maaşını taşımak adına çeşitli promosyon ve kampanyalar düzenlemekte, Emekliler Gazete ve televizyon haberlerinde promosyon ödendiğini duyduklarında bankaları dolaşarak kendilerine en uygun seçeneği bulmak için araştırmaktadırlar.

Türkiye’de 11 milyondan fazla emekli maaş almakta olup, Devlet tarafından aylık 130 milyon TL’den fazla ödeme gerçekleştirilmektedir. Bankalar da bu potansiyeli değerlendirebilmek adına emekliler için her yıl farklı kampanyalar düzenleyerek emekli maaşını taşıması için teşvik etmektedir. Kimi bankalar altın verirken kimileri TL olarak promosyon vermektedir. Promosyon aldıktan sonra elbette promosyon taahhütnamesinde belirtilen süre kadar kalma şartı bulunmaktadır.

Emekli Maaşını Taşımak İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

  • Emekli maaşınızı ister PTT aracılığı ile ister bir kamu bankasından alın mevcut bankada kredi borcunuz yoksa istediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Maaş taşıma işlemini yapabilmek için öncelikle e-devlet şifreniz olması gerekmekte, E-Devlet şifrenizi PTT’den aldıktan sonra TC kimlik numaranız ve aldığınız şifre ile birlikte Turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak bağlı bulunduğunuz kuruma göre;
  • 4A’lı iseniz “4A Banka ve Adres Değişikliği
  • 4B’li iseniz “4B Banka ve Adres Değişikliği
  • 4C’li iseniz de “4C Banka ve Adres Değişikliği” bölümüne giriş yaparak hangi bankanın hangi şubesine taşımak istiyorsanız seçerek işlem yapabilirsiniz.

Bankalardan Yardım İsteyebilirsiniz

Tüm bu işlemleri yapamıyorum diyorsanız maaşınızı taşımak istediğiniz banka şubesine E-Devlet şifresi ile birlikte giderek banka personeli sizin adınıza turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak tüm bu işlemleri gerçekleştirebilir.

Emekli Maaşını Farklı Bir Bankaya Taşıma Şartları

Emekliler mevcut bankalarından farklı bir bankaya maaş taşıma yapabilmesi için bankaya ait borcu bulunmaması gerekiyor. Ayrıca bağlı bulunduğu bankadan daha önce promosyon aldıysa taahhüt ettiği süre kadar farklı bir bankaya maaş taşıma işlemi yapamaz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir