Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?

   

Kredi başvurusu yaparken bankalar sizden bir çok evrak talep edebilir. Kredi notunuza bakmadan önce sizden istenen maaş bordronuz ve diğer evraklar kredi notunuzun düşük olması veya sicilinizin ret olması durumunda hiçbir şey ifade etmemekte, Kredi başvurunuzun direk olumsuz sonuçlanmasına sebep oluyor. Bildiğiniz gibi kredi notu bankaların müşterilere kredi vermeden önce baktıkları müşteri karnesidir. Bankalardan kullandığınız kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi ürünlere ait olumlu ve olumsuz tüm detaylar kredi kayıt bürosu (KKB) aracılığı ile Merkez Bankasına bildirilmektedir. Bankalardan kredili ürünler için başvuru yaptığınızdaysa eski ödeme performansınıza ve kredi notunuza bakılarak işlem yapılmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Paraya ihtiyacınız var kredi çekmeniz lazım ama kredi notunuz düşük olduğu için hiçbir banka kredi vermiyor. Bu durumda kredi notunuzu yükseltmekten başka bir çare bulunmuyor. Kredi notu kullanılan banka ürünlerinin ödemeleri doğrultusunda oluştuğundan hemen değişmemektedir. Kredi notu yükseltme işlemi 1-3 ay veya daha fazla sürelerde yükselebilmektedir. Ancak kredi notunu yükseltmek ile kredi sicilini düzeltmeyi karıştırmamak gerekir. Kredi sicilinizin olumsuz olması durumunda kredi notu yükseltme işlemlerini yapmanız sicilinizin düzelmesini tam olarak sağlamaz. 5 yıl sicilinizin düzelme süreci olup, bu süre bankanızın sicil düzeltme itirazına göre değişkenlik gösterebilir. Bir çok kişi kredi notu nasıl yükselir, kredi puanı kaç olmalı, kredi notunu hızlı yükseltme, findeks kredi notu yükseltme gibi sorulara cevap aramakta, Tüm bu sorulara cevap bulabilmek adına daha önce yazdığımız kredi notu yükseltme taktikleri başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Yapmanız Gerekenler

  • Kredi notunu yükseltebilmek için bir çok yöntem bulunmakla birlikte, ilk önce ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapıyor olmanız gerekiyor. Kullandığınız tüm bankacılık ürünlerini ödeyebileceğiniz şekilde kullanmanız kredi notunuza etki edecektir.
  • Kredi kartı harcamalarınıza ait hesap kesim tarihinde asgari ödeme tutarını ödemeniz yerine dönem borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Örneğin; 1000 TL’lik yaptığınız alışverişin dönem borcunun tamamını bir sonra ki ekstre tarihinde ödemeniz gerekiyor.
  • Kredi kartı limitinizi düzenli ödemeye devam ederken belirli aralıklarda limit yükseltme yaparak düzenli ödemelere devam etmeniz gerekiyor.
  • Kredi kartınız ile nakit avans ve taksitli nakit avans çekerek düzenli olarak ödemeniz kredi notunuzu ciddi anlamda etkilemektedir.
  • Kredili mevduat hesabınıza ait KMH faizinin tamamını ödemeniz gerekiyor.
  • Kredili mevduat hesabınıza ait limitin yükseltilmesini ve düzenli olarak ödemeye devam etmeniz gerekiyor
  • Hesabınızın bulunduğu bankadan veya yeni bir bankaya hesap açtırarak hesabınıza düzenli olarak para girişi, çıkışı sağlamanız kredi notunuzu arttırır.
  • Müşterisi olduğunuz bankadan ihtiyaçlarınız doğrultusunda farklı ürünler kullanmak kredi sicilinize olumlu etki yaratır.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalıyız? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir