Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

   

Bay veya Bayan hemen herkesin hayalidir mutlu bir evlilik, huzurlu bir aile kurmak.. Evlilik öncesi kenarda birikiminiz yoksa nişan, düğün derken bir miktar paraya ihtiyacınız olabilir. Düğün masrafları için genelde insanlar Bankaların yolunu tutarlar. Ancak son dönemlerde Devlet, Bankalar aracılığı ile çeşitli destek kampanyaları sunarak vatandaşlara azda olsa destek olmayı amaçlayan evlilik kredisi gibi hizmetleri vatandaşlara sunmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin Şartları Nelerdir?

  • Evlilik kredisinden faydalanabilmeniz için başvuruda bulunan kişinin en az 18 – en fazla 24 yaşında olması gerekmekte, Üniversite mezunları içinse yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir.
  • Başvuruda bulunan kişinin, Türk Ceza Kanunu uyarınca ifa edilmiş herhangi bir ağır suç karşılığında cezaya tabi olmaması gerekmektedir.
  • Başvuruda bulunan kişinin kendi üzerine ya da ailesinin üzerine arsa, mülk veya birden fazla taşınmaz olmaması,
  • Maddi durumunun evlilik kredisi alabilmesi için yetersiz olması gerekmektedir.
  • Evlilik kreşini kullanan kişiler ilk yıl ödeme yapmaz, Evlenen kişiler ilk yıl çocuk sahibi olurlarsa kredi ödeme süresi +1 yıl daha ertelenmektedir.
  • Evlilik kredisi geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir.

Tüm bu şartları taşıyan kişiler bay, bayan cinsiyet gözetmeksizin evlilik kredisine başvuru yapabilirler.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Neler?

Evlilik kredisini, devlet bankalarından alabileceğiniz gibi özel bankalardan da alabilirsiniz. Devlet destekli, faizsiz kredi imkanı devlet bankalarında 10 bin TL kadardır. Bu meblağın üzerinden herhangi bir faiz işlemi yapılmamaktadır fakat özel bankalarda bu durumdan farklı seçenekler de tasarlanmıştır.

Evlilik kredisi veren bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıfbank’tır. Bu bankalardan kredi alan yeni evliler, kredilerini geri ödeme konusunda da sorunla karşılaşmıyorlar. En az 1 yıl, en fazla 2 yıl sonra kredi ödeme işlemine başlanması gerekli olup, kredi ödemesi toplam 4 yıla kadar yapılabilmektedir. Bu süreçte yeniden düzenleme işlemleri de erken ödeme, kredi taksit tutarını azaltma ya da arttırma gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının ülkemizde evliliği teşvik amacı ile verdiği bu kredi imkanı, aslında 5 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi meclis araştırması konusunu ülkemizde evlilik yaşının ilerlemesi ve boşanma oranlarının artması konularını ele alması ile ortaya çıkmıştır. Evlilik yaşının artmasının bir sebebi olarak maddi yetersizlikler olduğu belirlenirken, TC vatandaşı olan ve en az 18 ile en fazla 24 yaş aralığında yaşta olan kişilerin krediden yararlanması sağlanmıştır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir