Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

   

Yeni evlenmek isteyenler ev kurmanın günümüz şartlarında ne kadar zor olduğunu bilerek bu isteklerini mecburen ertelemek zorunda kalıyor. Hayallerin başka baharlara kalması genç nüfus oranının çok yüksek olduğu ülkemiz gibi yerlerde ciddi problemler yaratması kaçınılmaz noktada. Bu sıkıntının giderilmesi için 2015 yılında çıkartılan yasa kapsamında çeyiz hesabı sistemi devreye sokuldu. Çeyiz hesabı devletin evlenmek isteyen çiftlere yönelik uyguladığı bir tasarruf sistemidir. Bu sistemle beraber açtırılan çeyiz hesabına her ay en az 100 TL olacak şekilde para yatırılması gerekmektedir. Yatırılan bu tutar en fazla aylık 1000 TL olacak şekildedir. Yatırılan bu paranın karşılığında devlette %20 oranında katkı sağlayarak bir destek fonu oluşturuluyor.

Böylelikle evlenmek isteyen çiftlere devlet az da olsa bir katkı sağlıyor ve hayallerin gerçekleştirilmesi için bir adım atıyor. Bu çeyiz hesabını istediğiniz bankada açabilirsiniz. Gelin hep beraber çeyiz hesabı için neler gerekiyor inceleyelim.

DEVLET DESTEKLİ
ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI

Devlet destekli çeyiz hesabından herkes yararlanamıyor belli başlı birkaç şartı var işte şartları;

  • C. vatandaşları veya ‘5901’ sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28’inci maddesi kapmasında bulunan kişiler bankalarda çeyiz hesabı açtırabilirler.
  • Çeyiz hesabı bankaların Türkiye şubelerinde açtırılabilir. Yani yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşları da bankaların Türkiye şubelerinde bu hesabı açtırabilirler.
  • Açtırılacak çeyiz hesapları sadece Türk Lirası üzerinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açtırabilirler.
  • Çeyiz hesabı kişiye özel olmak zorundadır ortak bir hesap olarak açtırılamaz.
  • Destekten yararlanmak isteyen kişi, çeyiz hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak şartıyla, hesabına 5’inci maddede belirtilen üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar en fazla 15 bin TL olabilir bu tutarı geçemez.
  • 18 yaşının altındaki T.C. vatandaşları velisi ile gidip bu hesabı açtırabilir ve destekten yararlanabilir.
  • Kişi birden fazla çeyiz hesabı açtıramaz.
  • Düzenli olarak yapılacak aylık ödemelerin alt sınırı 100 TL üst sınırı 1000 TL’ yi geçemez.
  • Ödemeler ayın ilk iş günü veya son iş günü arasında yapılabilir.
  • İmzalanan sözleşme şartlarının herhangi birisinden ihlal görülürse hesap çeyiz hesabı statüsünden çıkar ve devlet tarafından destek ödenmez.

Ayrıca daha önce yazılan vakıfbank çeyiz hesabı ve ziraat katılım devlet katkılı çeyiz hesabı başlıklı makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir