Çocuk Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

   

Çocuk parası yurt dışında yıllardır olan ancak bizim ülkemizde yeni yürürlüğe girmiş bir yardım programıdır. Bu programla hedeflenen aslında yeni doğan bir bebeğin ihtiyaçlarının asgari oranda karşılanmasıdır. Bu şekilde devlet ailenin ve bebeğin yanında olduğunu göstererek devletin sadece soyut bir varlık olmadığını aynı zamanda somut bir varlık olduğunu bu gibi yardım programlarıyla halkına kanıtlamasıdır. Bir diğer hedef ise bebek ölümlerinin önüne geçilmek istenmesidir.

Bebek ölümlerinin büyük bir kısmı ailenin yetersizliğiyle kaynaklanmaktadır. Aile varda vermiyor değil elbette ya bilmediğinden ihmal ediliyor bebek ya da maddi yetersizliklerden dolayı aile ihmal davranıyor ve yeni doğan bebeklerin asgari yaşam koşulları oluşturulamıyor. Bebek ölümleri bir ülkenin önemli bir karnesidir. Bebek ölümlerinin düşük olduğu ülkeler daha çok gelişmiş ülkelerdir. Yurt dışında gelişmiş ülkelerde artık yeni doğan hayvanlara bile ödenek sağlanırken bizim ülkemizde yeni doğan bebeklere yardımlar yeni başladı. Olsun ne demişler geç olsun da güç olmasın. Gelin hep beraber çocuk parası nereden ve nasıl alınır, hangi şartlar altında alınır hep beraber öğrenelim.

ÇOCUK PARASINI KİMLER ALABİLİR?

Doğum parası bebeğin ailesine değil sadece anneye yapılan bir ödenektir. Anneden bir başkası gidip parayı çekemez. Başvuru söz konusuysa bunu annenin dışında babası veya bir başka yakını doğum belgesiyle beraber yapabilir fakat ödeneği devlet PTT’lerden annenin üzerine olacak şekilde öder. Çocuk parasının ödenmesi için annenin mesleki durumu önemli değildir. Anne ne iş yaparsa yapsın başvurduğu takdirde ödeneği alabilir. Buna memur annelerde dahildir.

ÇOCUK PARASI İÇİN BAŞVURU VE ŞARTLAR

Çocuk parası almak isteyen anneler için izlenecek yol çok basit. Buyurun izlenecek yolu beraberce inceleyelim;

 • Çocuk parası almak isteyen anneler öncelikle başvuru yapmak zorundadırlar. Babalarda bu başvuruyu yapabilirler. Önemli olan başvurunun yapılmasıdır. Başvuru yapılmadan ödenek alınması mümkün değildir.
 • Çocuk parası alabilmek için anne ve bebeğin hayatta olması şarttır. Yani ölü doğumlar için devlet herhangi bir ödenek sağlamıyor.
 • Çocuk parası alabilmek için bir diğer şart ise annenin T.C. Vatandaşı olmasıdır. Yabancı uyruklu anneler ülkemizde bu yardımdan yararlanamıyorlar.

ÇOCUK PARASI NE KADAR?

Çocuk parası için belirlenen ücretler şöyle;

 • İlk çocuk için devletin yardımı 300 TL
 • İkinci çocuk için devletin yardımı 400 TL
 • Üçüncü çocuk için devletin yardımı 600 TL
 • İkiz çocuklar için devletin yardımı 1000 TL

ÇOCUK PARASI NEREDEN ALINIR?

Devlet tarafından yeni çocuk doğuran annelere ödediği çocuk parası uygulaması genç nüfusu arttırmak, ailelere yardımcı olmak, teşvik etmek, bebeğin ihtiyaçlarının bir kısmına destek olmak amacıyla devlet tarafından yapılan bir para yardımıdır. Çocuk parası alabilmek için doğum öncesi çalışıyor olmanız ve çalıştığınız kurum veya kuruluşlarda çalışan anneler çocuk parası yardımı için çalıştığı kurumla görüşüp yardım alabilirler. Ayrıca çocuk parası ile ilgili detaylı yanıt bulabilmek için, 144 ya da 183 nolu numaralar üzerinden bilgi alabilirsiniz. Çocuk parası almak için SGK il müdürlüklerine bebeğinizin ve doğum yapan annenin kimlik kartlarıyla başvurması yeterli olacaktır.

 

ÇOCUK PARASI ALMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Doğum sırasında vizite raporunun hastaneye verilmesi sonucu alınan doğum raporunun aslı alınır. Bu raporun diğer adı ise, analık iş göremezlik raporu olarak bildirilmektedir. Belgenin aslını doğum yapılan hastaneden alabilirsiniz.

Bunların dışında çocuk parası için gerekli olan evraklar şu şekildedir:

 • 1- Doğum yapan annenin kimlik fotokopisi
 • 2- Doğan bebeğin kimlik fotokopisi

DOĞUM PARASI NEDİR?

Doğum parası yeni doğum yapan anneye devlet tarafından verilen karşılıksız bir ücrettir. Yeni, doğan ilk bebek içn verilen doğum parası 300 tl, ikinci çocuk için, 3. ve 4. Çocuklar içinse 400 TL ücretinde ödenmektedir.

 Doğum parası yardımını almak için Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara doğum belgesi ile birlikte başvuruda bulunmak yeterlidir.

Doğum parası başvuru dilekçesi örneği :

T.C. ……. VALİLİĞİ  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü  Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

                                                                               Başvuru Tarih ve No: ………………….………….

e">Başvuru sahibinin adı-soyadı:

Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası*:

Doğum yapan kişinin adı-soyadı:

Doğum yapan kişinin T.C. kimlik numarası*:

Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*:

Yeni doğan çocuğun/çocukların babasının T.C. kimlik numarası*:

Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları:

Doğum yapan kişi kamu işçisi mi? Evet ( ) Hayır ( ) 9 Çocuğun babası kamu işçisi mi?** Evet ( ) Hayır ( )

Kamu işçisi olan anne ya da babanın yeni doğum için aldığı/alacağı doğum yardımı tutarı:

Annenin Kurum Onayı Babanın Kurum Onayı ………………-TL ………………-TL

 (MÜHÜR)

 (MÜHÜR)

Doğum yardımı için başvuru yapmış olup; • Hakkımızda gerekli inceleme ve araştırmaların yapılmasını, • Yukarıda beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu, • Gerçek dışı beyanda bulunmam veya düzenlenen belgelerin gerçeğe uymaması nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet vermem halinde, yersiz ödemenin yapıldığı tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süre için 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte alınan ödemeyi bir ay içinde iade etmeyi, • Gerçek dışı beyanda bulunmam veya düzenlenen belgelerin gerçeğe uymaması durumunda hakkımda TCK’nın ilgili maddeleri doğrultusunda suç duyurusunda bulunulmasını, Kabul ve taahhüt ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim. Başvuru sahibinin adı soyadı:

Başvuru sahibinin adresi:  

Başvuru sahibinin telefon numarası:  Tarih:  İmza:  *Gerekli durumlarda, T.C kimlik numarası alanlarına Mavi Kart numaraları yazılır. **8 inci veya 9 uncu sorudan birine “Evet” cevabı verilmesi halinde 10 uncu soruya cevap verilecektir.

 

52 Yorum

 1. elif Kılıçarslan

  31 Mayıs 2018 at 14:50

  3 cocumla yaşıyorum yardim edin nasil yardim ala bilirim

  • Bade

   4 Haziran 2018 at 20:43

   Bulundugunuz ildeki sosyal yardimlasma kurumuna gidip basvuru yapiyorsunuz basvuru tarihinden sonra ortalama 3 ay icinde maas cocuk basi 70 tl olarak yatiriliyor.3 ayda bir verilen para her ay belli donemde gidip guncelliyorsunuz diye biliyorum.allah yardimciniz olsun.

   • Bir Bankacı

    6 Haziran 2018 at 11:10

    Merhaba,

    Konu ile ilgili detaylı bilgi için en yakın SGK il müdürlüğüne gidebilirsiniz.

 2. elif Kılıçarslan

  31 Mayıs 2018 at 14:52

  Nasil yardim ala bilirim 3 cocumla yasiyorum kimsem yok calisamiyorum da ne olur yardim edin nasil yardim ala bilirim

 3. elif Kılıçarslan

  31 Mayıs 2018 at 14:54

  Ne olur yardim edin 3 cocumla yasiyorum yardima ihtiyacim var nasil çocuk yardimi alirim nasil yaptirim yardim edin kimsemiz yok zor durumdayiz bizede el uzatin ne olur yardim edin zordayiz cocuklarim irezil zordayim ne olur yardim edin nasil yapiliyor bu yardim parasi ne olur yalvarim size yardim edin bize ne olur

  • Bir Bankacı

   3 Haziran 2018 at 11:27

   Merhaba,

   Size en yakın PTT şubesine giderek çocuk yardımı alabilmek için gereken kriterleri ve başvurunuzu yapmanız için bilgi alabilirsiniz.

 4. Zehra

  5 Haziran 2018 at 07:16

  Benim 4 tane çocuğum var ayrıca göğsümde kitle var çok zorlanıyorum 6 kişi yaşıyoruz ev kira esim haftalik aliyor bazen almıyor bile noglurr destek çıkın çocuğunu enziremedim göğsümden bez Mama ihtiyaç yardımi edin nolur çok ihtiyacım var durumumuz hiç iyi değil desteğinizi bekliyorum abimm

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 11:01

   Merhaba,

   Web sitemiz üzerinden herhangi bir yardım yapılmamakta olup, Çocuk parası vb. yardımlar için ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir.

 5. Cansel

  5 Haziran 2018 at 17:47

  Başvurmuştum ama cıktı mi çıkmadımı bilmiyorum görevliler de evime gelmişti 2 hafta sonra gelip sorabilirsiniz demişti çıktını nasil ogrenebilirim

  • Bir Bankacı

   6 Haziran 2018 at 07:02

   Merhaba,

   Başvurunuz ile ilgili tekrar kuruma giderek bilgi almanız gerekmektedir. İnternet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz bir site bulunmuyor.

  • Cansel

   6 Haziran 2018 at 21:49

   Kabul olduysa eğer ne kadar alabilirim 1 tane çocuğum var süt parası ne kadar alabilirim acaba ?

   • Bir Bankacı

    7 Haziran 2018 at 06:25

    Merhaba,

    Haberimizde belirtildiği gibi, İlk çocuk için devletin yardımı 300 TL

 6. Asiye

  7 Haziran 2018 at 11:57

  Meraba benim iki kizim var biri 13 yasinda biri 4 yasinda ben dostal yardima basvurdum 200 tl verdiler ama bidaha nezaman alacagim almayacagimmi bilgi vermediler nasil ögrenebilirim

  • Bir Bankacı

   7 Haziran 2018 at 14:30

   Merhaba,

   Ödemeyi aldığınız kurum ile görüşmeniz gerekmektedir.

 7. Bircan

  8 Haziran 2018 at 11:47

  Merhaba ben 2 sene önce doğum yaptım fakat bazı aksiliklerden dolayı doğum paramı (300 tl) alamadım şuan başvursam alabilirmiyim bide nereye başvurmam gerekiyor teşekkür ederim şimdiden

  • Bir Bankacı

   9 Haziran 2018 at 11:11

   Merhaba,

   Maalesef, Geçmişe dönük çocuk parası yardımından yararlanamıyorsunuz.

 8. Seda

  11 Haziran 2018 at 10:42

  Dogumdan sonra bize süt parasi alındığını söylemediler bebeğim daha 8 aylik smd bas vursak alabilirmiyiz

  • Bir Bankacı

   17 Haziran 2018 at 09:20

   Merhaba,

   Çocuk parası için; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

 9. Gülçin

  11 Haziran 2018 at 19:41

  MERhaba 2 çocuğum var ekonomik olarak zor durumdayım yardım için me yapmam gerekir

  • Bir Bankacı

   17 Haziran 2018 at 09:20

   Merhaba,

   Çocuk parası için; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

 10. neslihan

  11 Haziran 2018 at 23:18

  Merhaba 2erkek cocugum var calismiyorum esom calisoo asgari ucret cocuk parasi icin nereye basvurmam gerekio ve alabiliyor muyum

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 21:29

   Web sitemiz üzerinden yardım yapılmamakta olup, Çocuk parası yardımı nasıl ve nereden alınır sorularınıza yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

 11. Mersin

  12 Haziran 2018 at 05:51

  Merhaba ben mersinde ikamet ediyorum ve eşimden ayriyim bir çocuğum var sekiz yaşında bir baba olarak onu tek başıma büyütmeye çalışıyorum askari ücretle ama zor olmuyor çocuk yardım lariyla alakalı ne yapmam lazim

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 21:28

   Web sitemiz üzerinden yardım yapılmamakta olup, Çocuk parası yardımı nasıl ve nereden alınır sorularınıza cevap veriyoruz.

 12. rojda

  13 Haziran 2018 at 10:47

  meraba bna yardim edemezmisin bi cocugum botanesi sede allhin iziniz le 3 ay sora dogacak bana yardim edin esim calisiyor ama bigun calisirsa para var tokuz yoksa açiz lutfen bana yardim edin erzak olur bim karti olur luften numramida yaziyim bana ulasin lutfen esim gunluk istir o isten baskada bisi hic yapmamis bilmiyor yapamiyor ikinci cocugum oluck ilk cagum daha cock kucuk icinsiyla arada 15 ay var lutfen bana yardim edin 0553****** bu kadar acil olmassa numrami bile yazmazdim lutfen

  • Bir Bankacı

   15 Haziran 2018 at 21:18

   Merhaba,

   Web sitemiz üzerinden yardım yapılmamakta olup, Çocuk parası yardımı nasıl ve nereden alınır sorularınıza cevap veriyoruz.

   • Şafak

    1 Temmuz 2018 at 22:43

    Ikız bebeklerim var toplamda beş cocqum var acaba nerden yardım alabılırm eşim doqru durts işi yok ve cok zorlanıyorum

    • Bir Bankacı

     3 Temmuz 2018 at 15:01

     Merhaba,

     Çocuk parası alınması için belirtilen yönergeleri uygularsanız yardım alabilirsiniz.

 13. Sedat atıcı

  1 Temmuz 2018 at 17:41

  Eşim ve ssk li olarak çalışıyoruz 3 çocuğumuz 11 inci ayda doğacak yardım parası alabilirmiyiz ve nasıl alabiliriz yardım ederseniz sevinirim

  • Bir Bankacı

   3 Temmuz 2018 at 15:00

   Merhaba,

   Çocuk parası alınması için belirtilen yönergeleri uygularsanız yardım alabilirsiniz.

 14. ömer

  1 Temmuz 2018 at 21:29

  merhaba benim 3cü çoçuğun bir hafta önce doğdu sgk ya baş vurdum önce kimliğini çıkartın dediler çıkarmaya gittiğim yerde doğum belgesini benden aldılar şimdi doğum belgesi olmadan çocuk parasını alabilirmiyiz

  • Bir Bankacı

   3 Temmuz 2018 at 15:01

   Merhaba,

   Çocuk parası alınması için belirtilen yönergeleri uygularsanız yardım alabilirsiniz.

 15. Elif altın

  3 Temmuz 2018 at 21:40

  Merhaba oglum 6 yaşında yüzde seksen agır engelli raporu var maaş baglatmak istiyorum yanlız benim çiftçi bagkurum ödeniyor babasıyla nikahım yok evim babasıyla ortak babası emekli1500 maası var ama 5 tane daha çocukları var onlarafa bakıyo bize katkıda bulunmuyor iki çocugum var yanluz yaşıyorum maaş baglata bilirmiyim cevap yazarsanız çok sevinirim

  • Bir Bankacı

   5 Temmuz 2018 at 11:09

   Merhaba,

   Çocuk parası alınması için yazımızda belirtilen yönergeleri uygularsanız yardım alabilirsiniz.

   • Pınar

    19 Temmuz 2018 at 11:49

    Çocuk parası çocuk başına ne kadar ve her ay mı yatıyor nerden nasıl alabiliriz şatlar nelerdir

    • Bir Bankacı

     20 Temmuz 2018 at 11:41

     Merhaba,

     Yardım alabilmek için en yakın SGK İl müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

 16. Dinçer

  4 Temmuz 2018 at 07:11

  benim edevlette 149 tl süt parası gözüküyor ama bankada ptt de para yok bunu nasıl ala bilirim yardımcı olursanız memnun olurum

  • Bir Bankacı

   5 Temmuz 2018 at 07:03

   Çocuk parası almak için SGK il müdürlüklerine bebeğinizin ve doğum yapan annenin kimlik kartlarıyla başvurması yeterli olacaktır. Ayrıca çocuk parası ile ilgili detaylı yanıt bulabilmek için, 144 ya da 183 nolu numaralar üzerinden bilgi alabilirsiniz.

 17. Sakine

  4 Temmuz 2018 at 10:09

  Merhaba yeni doğum yaptım bu başvuruyu nerden yapicam yaptigimda onaylanırsa kaç gün içinde para yatıyor ptt hesabina bide bunu başvurduğum yerdenndegil başka bi yerden çekebilirmişiz parayı

  • Bir Bankacı

   5 Temmuz 2018 at 07:03

   Merhaba,

   Çocuk parası almak için SGK il müdürlüklerine bebeğinizin ve doğum yapan annenin kimlik kartlarıyla başvurması yeterli olacaktır. Ayrıca çocuk parası ile ilgili detaylı yanıt bulabilmek için, 144 ya da 183 nolu numaralar üzerinden bilgi alabilirsiniz.

 18. Insanyavrusu

  8 Temmuz 2018 at 06:59

  Anne emekli sandigina, baba ssk ya bağlı olduğunda Bebek anne üzerine nasıl kaydedilir. Anne, çocuk yardimi almak için kuruma bildirdiyse ve maasinda çocuk yardimi alıyorsa bu bebek emekli san dığına geçmiş demek mıdır? Ben bebegimin emekli sandigina bağlı olduğu u nasıl öğrenebilirim

  • Bir Bankacı

   9 Temmuz 2018 at 11:26

   Merhaba,

   Bu konuda size yanlış bilgi vermemek adına en yakın SGK il müdürlüğüne giderek bilgi almanızı öneriyorum.

 19. Ravza

  16 Temmuz 2018 at 03:04

  Merhabalar ben başvurumu yaptım, oradaki memur paramı 3 ay sonra biyerden alabilecegimi söyledi.3 ayı geçti ve ben nereden alacağımı unuttum.ne yapabilirim?

  • Bir Bankacı

   16 Temmuz 2018 at 12:00

   Merhaba,

   Başvuru yaptıktan sonra e-mail veya cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gelmiş olması gerekiyor. Oradaki iletişim bilgilerinden bilgi alabilirsiniz.

 20. Çiğdem

  16 Temmuz 2018 at 16:05

  Ben yeni doğum yaptım da süt parasını almadım doğumdan kaç gün sonra yatıyor bir bilgisi olan varmı ve geç kalmış sam geri gider mi da ha kırkım çıkmadı

  • Bir Bankacı

   17 Temmuz 2018 at 13:44

   Merhaba,

   E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurunuzu yaptıktan sonra detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

 21. Suna

  16 Temmuz 2018 at 21:31

  Slm ben 2.ci.ayın 15.inde ise başladım..4 yasında kızım var onun için ssk ya mi baş vuru yapmam gerek..para ala blmm içinn….şuan ki islemleri yapsam suan kimi geçerli olur…5 ayinki cocuk parasını ala biliyormu yum.daha önceki ayların kini de ala biliyormuyum

  • Bir Bankacı

   17 Temmuz 2018 at 13:55

   Merhaba,

   Konu ile ilgili bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğüne giderek bilgi almanız gerekmektedir.

 22. Derya

  20 Temmuz 2018 at 06:47

  Dul maaşı alıyorum 500 TL 550 TL kira veriyorum kızım okula başlıycak ekmek alacak param yk neolur yardım edin nasıl yardım alabilirim a

  • Bir Bankacı

   20 Temmuz 2018 at 11:39

   Merhaba,

   Yardım alabilmek için en yakın SGK İl müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

 23. havva

  20 Temmuz 2018 at 11:46

  ben yardım alıyorum ayda 500 ama yetmiyor oğlumla yaşıyor uz %80 raporu var yarım günlük is buldum ama sigortali o ise baslarsam yardım kesilir mi

  • Bir Bankacı

   20 Temmuz 2018 at 12:25

   Merhaba,

   Bu konuda net bilgi alabilmek için SGK il müdürlüklerinden bilgi almanız gerekmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir