Başkasının Adına Kredi ve Kredi Kartı Alabilirmiyim?

   

BAŞKASININ ADINA KREDİ VE KREDİ KARTI ALABİLİR MİYİM?

Kredi ve kredi kartı artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Paraya ihtiyaç duyulduğu takdirde eğer kredi notumuzda müsaitse hemen bir bankaya giderek kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunuyoruz. Kredi puanı düşük olan insanlar ödemelerini geciktirmesinden dolayı kredi puanları düşüktür bankalara yaptıkları başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Bunların yanında birde bankaya gidemeyen tüketiciler var hasta veya yurt dışında olmalarından dolayı bankalara gidemiyorlar. Bundan dolayı kredi veya kredi kartı kullanmak isteyenler başkası aracılığıyla başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek için ne yapılmalı beraberce inceleyelim.

BAŞKASININ ADINA KREDİ VE KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Normalde hiçbir şekilde başkasının adına bankada işlem yapmanız mümkün değildir. Ancak son gelişmelerle beraber bazı bankalar vekalet name ile bankadan işlem yapmaya olanak tanıyor. Kimi bankalar ise hala vekalet name ile işlem yapmaya karşıdır çünkü kendi isteğiyle vekalet name vermeme olasılığını göz önünde bulunduruyor.

Noter huzurunda verilen vekalet nameler ile bankalarda işlem yapmak, kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu yapmak mümkün. Ama az öncede belirttiğimiz gibi bazı bankalar buna müsaade etmiyor. Bankalara gitmeden önce hangi bankaların vekalet name ile işlem yapmaya olanak tanıdığını inceleyip telefon bankacılığından da teyit ettirdikten sonra gidip başvurmanız en sağlıklı olanıdır. Vekalet name ile başvurular kişi bankaya gelemeyecek durumda ise yani hastalık durumlarında veya kişi yurt dışında ise başka bir kişiye vekaletini verir ve o kişide bankaya giderek işlemi yapar. iyi bir inceleme yapmadan gidip vekalet ile kredi vermeyen bir bankadan kredi veya kredi kartı başvurusu yapılması kişinin siciline zarar verebileceği gibi vekalet ile kredi veren bir başka bankaya başvurusunda karşısına çıkabilir ve olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

BAŞKASININ ADINA KREDİ ÇEKMEK İÇİN ŞARTLAR

  • Kişi kendi rızası ile vekalet name verdiğini ve vekalet verdiği kişiyi yetkilendirdiğini bildiren ayrıca noter onaylı vekalet name ile kredi veya kredi kartı başvurusuna gidebilir.
  • Vekalet name ile kredi veren banka olması şarttır.
  • Evrakları tamamlayıp memura evraklar teslim edildikten sonra kredi veya kredi kartının sonuçlanması beklenir onaylanırsa kullanıma hazır kredi veya kredi kartını başkasının adına alabilirsiniz.

Daha önce yazdığımız kredi ve kredi kartı yapılandırma nasıl yapılır makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir