Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

   

Bankalar değişen dünya ile ister istemez artık herkesin çalıştığı kurumlar haline geldiler. Bunun yanında banka hesapları artık her yerde işimize yarar oldular. Tüketicilerin artık ne iş yaparlarsa yapsınlar bankalarla içli dışlı olmak zorundalar. Bunların yanında banka hesaplarının sayısını bilmeyenler bile var. Hatta banka hesaplarında para unutanlar bile var. Belki de siz bile bankada paranızı unutmuş olabilirsiniz. Bankalarda unutulan parayı duyunca şok olabilirsiniz. Bankalarda unutulan para yaklaşık olarak 100 milyon TL. Hiçte küçümsenmeyecek bir rakam değil mi. Sizde bankada paramı unuttum bunu nasıl geri alabilirim diyorsanız derdinize derman olmak isteriz.

BANKADA UN
UTULAN PARALARA NE OLUYOR

Bankalarda unutulan 0.50 TL, 1 TL, 5 TL, 10 TL derken unutulan para toplamda tamı tamına 100 milyon TL. Sizde acaba benimde param var mıdır diyebilirsiniz hatta unuttuğunuz para bile olabilir insanlık hali sonuçta. Peki bu bankalarda unutulan paralara ne oluyor? Kanunlara göre 10 sene boyunca bankalardan çekilmeyen paralar Bankacılık kanunun 62. Maddesi gereğince mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar TMSF’ye aktarılıyor. Şuana kadar tam 3 milyon banka hesabı zaman aşımına uğradı ve unutulan paraların tamamı TMSF’ye aktarıldı.

BANKALARDA UNUTULAN PARA NASIL ALINIR?

Bankalarda unutulan paraların miktarını duyunca sizlerde acaba var mıdır diye düşüneceksinizdir. Çünkü gerçekten unutulan paralar hiçte azımsanacak bir para değil. Bankalarda para unuttum mu unutmadım mı diye düşünmek yerine işinizi kolaylaştıracak bir yol söyleyelim sizlere.

Türkiye Bankalar Birliği unutulan paraların boyutunun bu seviyelere gelmesinden sonra bir çalışma yaptı ve tüketicilere bir kolaylık sağladı. Para unutulan hesapların bir listesini yayınladı. Sizin de bu listede sorgulama yapmanız çok kolay. Tek yapmanız gereken www.zamanasimi.org/tbb.xhtml sitesine girerek gerekli talimatları yerine getirip “ ARA “ butonuna basarak sorgulamayı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Böylelikle birçok sahipsiz para sahibini bulacak ve belki de hiç ummadığınız bir anda ummadığınız boyutta bir paranız olduğunu göreceksiniz. Sanki büyük büyük dedenizin bir anda hiç bilinmeyen bir mirasından haber almış gibi sevindirecektir sizi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir