Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar

   

Bir şekilde kredi ve kredi kartlarında ki gecikmelerden dolayı bankalarla ilişkisi bozulan kişiler kredi çekmek için farklı yöntemler araştırsa da bankalar dışında bir yakınından alarak veya çek, senetle Halk arasında tefeci olarak adlandırılan kişilerden para temin etmektedir. Bu yöntemi tavsiye etmemekle birlikte acil paraya ihtiyacı olan kişiler mecburen bu yola başvurabilmektedir. Ancak bu durumun hiçbir yasal dayanağı bulunmadığı için borcunuzu ödeyemediğiniz de sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Bankalarda siciliniz bozuksa banka harici kredi alabileceğiniz bazı kurumlar bulunmaktadır. 

  • Oyak
  • Polsan
  • KOSGEB
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri gibi kurumları da tercih edebilirsiniz.

Bu gibi kurumlardan kredi alabilmek için bazı kriterleri sağlıyor olmanız gerekmekte, Belirtilen kurumların bir çoğundan kredi alabilmeniz için ayrıca ticari faaliyette bulunmanız gerekiyor. KOSGEB sık sık girişimcilik programı adı altında kredi verebilmek için eğitimler düzenlemekte, Bu eğitimleri başarılı olarak tamamlayan kişilere sıfır faizli kredi vererek ticaret yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Cep Telefonuna Gelen Kredi Mesajları

Kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatalım gibi cep telefonunuza bazı mesajlar gelebilir. Bunlar yasal olmayan senet karşılığı faizi ile birlikte kredi veren kişilerdir. Bunların hiçbir yasal dayanağı bulunmadığı için bankalar dışında resmi olmayan kişilerden kredi adı altında para almamanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir