Balon Ödeme Nedir, Nasıl Yapılır?

   

Sıkışan ekonomide ve insan ihtiyaçlarında tüketicilere krediler ve kredi kartlarıyla kolaylıklar sağlayan kurumlardır bankalar. Tüketiciler de bu kredileri kullanırken ödeyecekleri taksitleri ile ekonomik anlamda ki aylık gelirlerini iyi dengelemelidir. Dengelenemeyen durumlarda taksitler gecikir ödenemez ve tüketicinin kredi notu düşer bu düşüşle beraber bir daha kredi için bankalara giden tüketici red cevabıyla karşılaşır. Yeni sistemde bu red cevabından tüketicilerini uzaklaştırmak isteyen bankalar farklı bir yol izlemeye başladır bu farklı yolun adı “Balon Ödeme“. Balon kredi ödemeleri daha çok kısıtlı bütçeyle kredi kullanan tüketicilerin tercih ettiği bir sistemdir.

Bu sistem hem bankacılar hem de tüketiciler tarafından taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi seçeneklerinde sıkça başvurulan kolay bir sistemdir. Bu sistem bankalardaki kredi puanının düşmesini istemeyen ve ödeyemeyeceği taksitlerin altına girmekten kaçınan tüketicilerin işini kolaylaştırırken bankalarında daha rahat ödeme yapacak müşteri bulmalarına yardımcı olur. Hemen hemen bütün bankalar tarafından belirttiğimiz kredi seçeneklerinde müşterilere sunulan ödeme yollarından birisidir. Balon ödeme nedir, nasıl yapılır? Sorularına yazımızda yanıt arayacağız, işte balon ödemenin detayları.

Balon Ödeme (Ara Ödeme)
Nedir? Nasıl Yapılır?

Balon ödeme kullanılan kredinin taksit tutarlarını veya vadesini düşürmeye yönelik bir işlemdir. Krediyi kullanırken elinizde para olmadığı için krediyi miktarını ve vadesini fazla tutmuş olabilirsiniz. Ancak daha sonra elinize bir miktar para geçti ve bu para ile kredinize ödeme yapmak istiyorsanız bu işlem balon, ara ödeme olarak adlandırılır. Örneğin; 50.000 TL krediyi 36 ay vade, 1,20 faiz oranı ile kullandığınızı varsayalım. Daha sonra elinize geçen para ile bu krediye balon, ara ödeme yapmak istiyorsanız iki seçenek sunulur. Birinci seçenek yapacağınız ödeme ile mevcut taksit tutarınızın düşmesi ikinci seçenek mevcut vadenizin azalması olacaktır. Yani ne kadar balon ödeme yapacağınıza göre bu durum değişecektir. Ara ödeme yapılan tutar kadar faiz indirimi alırsınız.

Farklı bir anlatım ile taksitler normal kredi ödemelerinde ki gibi yüksek değil, aksine sizin ayarlayabileceğiniz şekildedir. Örnek vermek gerekirse 50 Bin TL’lik bir taşıt kredisi çeken tüketici normalde 36 ay vadeli bir işlemde aylık 1.339 TL ödemesi gerekir. Fakat bu rakam çoğu tüketiciye yüksek geldiği için ödemelerinde sıkıntılar yaşanabiliyor. Balon ödeme seçeneğinden aynı örnek üzerinde bahsedelim. Balon ödeme ile bir tüketici 50 Bin TL’lik kredi çeker ve 36 ay vade ile aylık 900 TL ödeme yapar. 36 ay vadeli kredinin son ayına gelindiğinde ödemiş olduğu rakam 31.500 TL’dir. Son taksit olan 36. Taksitte ise kalan anapara yani 18.500 TL ödeme yapması gerekir. Kısacası son aya kadar o kalan anaparayı toparlayıp kredinizi kapatmanız gerekir ya da 36. Ayda almış olduğunuz taşıtı satarak 18.500 TL’yi ödemeniz ve elinizde kalan yaklaşık 30 Bin TL ile bir taşıt almanız gerekir. Yüksek rakamlarda taksitlere taahhüt vermektense bu yol çok daha akılcıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir