Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Alabilir mi?

   

Günümüzde çalışan bir dolu insan ev hayali kurarken bunların büyük bir çoğunluğu asgari ücretle çalışmaktadır. Bu yazımızda asgari ücretle çalışan kişiler konut kredisi kullanabilir mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bankalar kredi başvurusu yaparken öncelikle maaş bordronuza bakarak, Net maaşınızın %70’ine kadar taksit ödeme gücünüz olduğunu ve bu tutara kadar kredi taksiti ödeyebileceğinizi söylerler. Bu oran genel bir oran olduğundan bazı bankalarda farklılıklar olabilir. Örnek vermek gerekirse 2016 yılında asgari ücret 1300 TL olduğundan, Asgari ücretli çalışanın 1.300*0,70 = 910 TL kredi taksit ödeme gücü bulunmakta, Bankalar kredi başvurusu yaptığınızda kredi kayıt bürosu (KKB) kaydına bakarak diğer bankalardan kredi kullanıp kullanmadığınızı ve ödeme performansınızı kontrol ederler. Hiçbir bankaya kredi taksiti ödemiyorsanız verdiğimiz bu örnek geçerlidir. Özetle 1300 TL asgari ücretlinin 910 TL ödeme gücü bulunuyor. Yada mevcut durumda herhangi bir bankaya 150 TL kredi taksiti ödediğinizi varsayalım. Bu taksit tutarı toplam ödeme gücünüzün içinden düşer. 910 – 150 = 760 TL kredi ödeme gücünüz kalıyor anlamına gelmektedir.

2016 yılı Aralık ayını baz aldığımızda konut kredisi faiz oranları ortalama 120 ay vade için 0,95 olduğunu varsayalım. 100.000 TL konut kredisi 120 Ay vadede 1.366,20 TL ödeme

planı çıkmaktadır.

Bu durumda hiçbir bankaya taksit ödemediğinizi düşünürsek 910 TL ödeme gücü olduğundan 1.366,20 – 910 = -456,20 TL ek gelir gösterilmesi gerekmektedir. Ek gelir olarak her bankaya göre değişmekle birlikte eş, anne, baba, kardeş maaşı ve kira gelirleri ek gelir olarak kabul edilebiliyor.

Ekim ayında yayınlanan en uygun konut kredisi veren bankalar başlıklı yazımızda, Sizler için derlediğimiz en uygun ev kredisi kullanabileceğiniz bankaları sıraladık..

Bu yazımızda, asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir? asgari ücretli ne kadar konut kredisi çekebilir? asgari ücretlinin kredi limiti nedir? asgari ücretli nasıl ev sahibi olur? asgari ücretle nasıl ev alabilirim? asgari ücretle çalışıyorum ev kredisi alabilir miyim? gibi sorularınıza cevap vermek amacı ile bilgilendirme yapmaya çalıştık..

Faydalı olması dileğiyle,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir