72 Ay Taksitle Kredi Kartı ve İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

   

72 Ay Vade ile Yapılandırma Şartları

Tüketici kredisi vadelerini 36 Ay‘dan 48 Ay‘a, Bireysel kredi kartlarına taksit sayısını 9 Ay‘dan 12 Ay‘a, Konut kredisi kullanım üst limitini %75′den %80‘e çıkaran, İhtiyaç Kredisi ve Kredi Kartı borçlarını 72 Ay‘a kadar yapılandırmaya ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu (BDDK) 30 Eylül 2016 tarihi itibari ile tüm bankalara ihtiyaç kredisi ve bireysel kredi kartı borçlarının 72 ay‘a kadar yapılandırılabilmesi ile ilgili bilgilendirme yaptı.27 Eylül 2016 tarihinden önce kullanılan ihtiyaç kredileriniz ve kredi kartı borçlarınız yeni düzenleme ile 72 Ay‘a kadar yapılandırılabiliyor.

Ancak bazı bankalara yapılandırma için şubelere giden müşterilere  farklı mazeretler sunarak kişinin yapılandırma kapsamında olmadığını belirtmekte, Örneğin; krediniz veya kredi kartınız gecikmede olmadığı için, Yapılandırma yaptıktan sonra kredi notunuz düşebilir, Siciliniz bozulabilir gibi mazeretler sunmaktadırlar.

Tüketici İhtiyaç Kredilerinde 72 Ay’a Kadar Yapılandırma

27 Eylül 2016 tarihinden önce kullanılan tüketici kredileri müşterilerin talepleri doğrultusunda 72 Ay‘a kadar yapılandırılabilecek, Yapılandırma işlemi borç tutarı kadar yapılabileceğinden, Borç dışında talep edilen krediler maksimum 48 Ay‘a kadar normal tüketici kredisi kapsamında geçerli olacaktır.

Kredi Kartı Borçlarına 72 Ay’a Kadar Yapılandırma

Kredi kartları günümüzde vazgeçilmez bir ödeme aracı haline gelmişken, Bankaların yüksek limitli kredi kartı vermeleri sonucunda tüketiciler ödeyemeyecekleri kadar harcama yapan kişiler ödemelerde zorlanabilmektedirler. Ödenemeyen kredi kartı borçları da yönetmelikte ki değişiklik ile birlikte 72 Ay‘a kadar yapılandırılabiliyor.

Yapılandırılan kredi kartı taksitleri bankaların uygulamalarına göre değişiklik gösterirken bazı bankalarda ekstrenizin asgari ödeme tutarına eklenirken bazılarında ise ayrı bir kredi gibi tüketicilerin ödemelerini kolaylaştıracak şekilde işlem yapılabilmektedir.

72 Ay Vade ile Yapılandırma Faiz Oranları

Yapılandırma için faiz oranları bankalara göre farklılık gösterebilir. Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gecikme faizi olan 2,52 üst sınır olacağını söyleyebiliriz. Yasal olarak bu faiz oranı üzerinde bir faiz oranı uygulanamayacağından bankaların İnternet sitelerine bakıldığında daha düşük faiz oranı ile yapılandırma yapıldığı gözlemlenmektedir.

Başka Bankada Borcu Olan da Yapılandırma Yapabilir

Bir çok bankaya borcunuz olabilir. Bu sizin yapılandırma yapamayacağınız anlamına gelmemekte, Adı üstünde yapılandırma.. Ödeme güçlüğü yaşayan kişileri bu durumdan kurtarmak amacı ile çıkarılan bir düzenleme, Ancak bankaların mevzuatlarına göre bazı borçları gecikmede olması koşuluyla yapılandırırken bazılarını gecikmede olmadan da yapabilmektedirler. Yani kimi borçlar takibe aktarılmadan önce kimisi takibe aktarıldıktan sonra yapılabilmektedir.

Takipte Olan Borcunuz için Farklı Seçenekler Mevcut

Genelde bankalar 3 ay borcunu ödemeyen müşterileri takip hesaplarına aktardığından yeni yönetmelikte ki 72 ay yapılandırma kapsamına girmemekte, Ancak takipte ki borcunuz için şubenize giderek belirli bir peşinat ödedikten sonra borcunuzu hukuki süreç başlamadan yapılandırabilir siniz.

Araç Kredisi 72 Ay Yapılandırma Kapsamı Dışında

Yönetmelikte İhtiyaç kredileri ve kredi kartları 72 ay ile yapılandırma yapılabileceği belirtildiği için araç veya oto kredileri bu kapsamın dışında kalmaktadır. Fakat bazı bankalar bu konuda yapılandırma imkanı sunmakta, Örneğin bir kamu bankası olan Vakıfbank 48 Ay’a kadar yapılandırma imkanı sunmaktadır.

Konut Kredilerinde Peşinat Tutarı % 20’ye Düştü

İnşaat sektöründe konut satışlarını arttırmak ve tüketicileri teşvik etmek amacı ile hükümetin isteği üzerine kamu bankaları konut kredisi (mortgage) kredisi faiz oranlarını düşürmesinden sonra kullanılacak konut kredilerinde tüketicilerin peşinat tutarları da %20‘ye indirilmiş oldu. Bu kapsamda konut kredisi kullanacak kişiler alacağı konut için ekspertiz tutarının %80‘ine kadar kredi kullanma hakkına sahip olacağı anlamına gelmektedir.

Tüketici İhtiyaç Kredisi 48 Ay Vade’ye Yükseldi

Bankaların kullandırmış olduğu tüketici kredisi vadeleri ise 36 Ay‘dan 48 Ay‘a çıkartıldı. Bu kapsamda müşteriler daha uzun vadelerde düşük taksitler ile ihtiyaç kredisi kullanabilecekler.

Kredi Kartı Taksitli Avans 9 Ay’dan 12 Ay’a Yükseldi

Kredi kartında en fazla 9 ay olan nakit çekim taksit sayısı, 12 aya yükseltildi. Düşük miktarlı ve kısa vadeli kredi kullanımlarında tüketici açısından kredi yerine kredi kartına taksitli avans çekmek daha cazip olabilmekte, Kredi için ödediğiniz hayat sigortası ve dosya masrafları ödemeden kredi kartınızın kullanılabilir limiti dahilinde 12 ay’a kadar taksitle nakit çekebilirsiniz.

Altında 4 Ay, Elektronikte 6 Ay, Sağlıkta 9 Ay Taksit

Yönetmelik ile Kredi kartıyla altın alımında 4 ay, Elektronik eşya ve Bilgisayarda 6 ay, Hava yolları, Seyahat acenteleri, Ulaşım, Konaklama, Sağlık hizmetleri ile vergi ödemelerinde 9 ay taksit uygulanabilecek.

Cep Telefonu, Akaryakıt ve Market Harcamasında Değişiklik Yok

Kredi kartı ile taksitli cep telefonu almak gene yok, Yapılan telekomünikasyon (cep telefonu), yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, hediye kartı gibi şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında, taksit uygulaması yapılamayacak.

3 Yorum

 1. Adnan yalın

  23 Ocak 2017 at 17:17

  48 ay bireysel kredi kullandım yalnız aylık ödemelerim yüksek 72 ay olmasını istiyorum bilgilerinize

  • Bir Bankacı

   23 Ocak 2017 at 20:09

   Merhaba Adnan Bey,

   Bireysel ihtiyaç kredilerini yasa gereği maksimum 48 ay vade ile kullanabiliyorsunuz. Kullandığınız kredilerin ödemelerini yapamadığınızda 72 ay yapılandırmadan faydalanabilirsiniz.

 2. Geri Bildirim: Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir