50 Bin TL Hibe Şartları Nedir? Kimler Başvurabilir?

   
kosgeb 50000 tl kredi

Bildiğiniz üzere kendi işini kuran bir çok girişimci KOSGEB aracılığı ile devlet desteklerinden faydalanmaktadır. Sizinde bir iş fikriniz var ve girişimcilik yapmak istiyorsanız hibe kredi konusunda araştırmalara başlamalısınız. Hibe kredilerden faydalanmak için elbette bazı kriterleri sağlıyor olmanız beklenmekte, 50.000 TL hibe için için yeni iş yeri açmak, genç veya kadın girişimci olarak sizden istenen belgeleri sağlamanız gerekmektedir.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Şartları Nelerdir ?

Geçtiğimiz yıllarda  yeni iş yeri kurulmasına teşvik eden hibe kredi tutarı 30.000 TL iken 2018 yılı itibari ile 50.000 TL’dir. Hibe kredi şartları ilk etapta 30 yaş sınırı olarak belirlense de vatandaştan gelen yoğun istek üzerine yaş sınırı kaldırılarak iş fikri olan ve 18 yaşından gün almış tüm vatandaşlar Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi‘ne katılarak başarılı olmaları halinde kuracakları iş yeri için iş planı projesi ile şartları sağlıyorlarsa 50.000 TL hibe almayı hak kazanıyorsunuz. Ayrıca uygulamalı girişimcilik eğitimine başvuru için herhangi bir üst yaş sınırı da bulunmamaktadır. Kurulan iş yeri faaliyetleri bir yılı doldurduktan sonra ise 100.000 TL faizsiz kredi imkanından faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Tarafından Aranan Şartlar

 1. Daha önce hibe imkanlarından yararlanmış olmamak,
 2. Herhangi bir yasa dışı suç örgütüne karışmamış olmak,
 3. Kuracağınız iş için yeteri kadar sermayeye sahip olmak,
 4. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde NACE (Faaliyet alanı) koduna sahip bir iş fikrine sahip olmak,

Hibe Almak için Başvuru Adımları Nelerdir?

Hibe fırsatından faydalanabilmek için ilk şart ”Girişimcilik Belgesi” almaya hak kazanmaktır. Erkek veya kadın girişimci farketmeksizin, Üniversite eğitiminizde girişimcilik eğitimi almadıysanız ve kuracağınız iş sektörü İŞGEM tarafından belirlenen alanlarda değilse muhakkak girişimcilik belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi alabilmek içinse ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ni tamamlamanız gerekiyor. KOSGEB tarafından düzenlenen bu eğitim için kursa kayıt olarak işe başlayabilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için Başvuru Nasıl Yapılır?

 1. Başvurular e-devlet kapısı üzerinden yapıldığı için öncelikle size en yakın PTT‘den alacağınız e-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Giriş yaptıktan sonra e-devlet iletişim seçenekleri adresine giriş yaparak kullandığınız aktif bir e-posta adresini sisteme kaydetmeniz gerekmektedir.
 3. Daha sonra Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Duyuruları‘na giriş yaparak eğitim almak istediğiniz İli belirleyerek e-devlet üzerinden başvurmanız gerekmektedir.
 4. Son olarak açılan sayfadaki formu eksiksiz bir şekilde doldurarak başvuru işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra eğitim için başvuru yaptığınız birim tarafından tarafınıza bir bilgilendirilme yapılacaktır.

Eğitimlerini tamamlayıp Girişimcilik Sertitifikası‘nı almaya hak kazananlar şu adımları izlemeleri gerekmektedir.

İşletme Kurulması ve Hibe Ödemesinin Alınması

Hibeden yararlanmak için kendi sermayeniz ile birlikte KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer alan bir iş fikriniz olması gerekiyor. İşletme kurarken yapılan harcamalar ”Yeni Girişimcilik Destek Programı” adı altında geri alabilmeniz için tüm gider kalemlerini faturalandırarak devam etmeniz halinde harcamalarınızı fatura karşılığında alabilirsiniz.

Program başvurusu yapmak için aşağıda ki adımları uygulayınız.

 • KOSGEB ilk kayıt işlemini yaparak e-kobi girişini yapınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan Yeni Girişimcilik Destek Programı başvurusunu yapınız.
 • Size verilen süre içerisinde KOSGEB iş planı projenizi hazırlayın ve sunumu yapınız.
 • İstenilen gerekli evraklar (işletme ruhsatı, kira kontratı, yapılan gider faturaları v.b)  ile kendi biriminize şahsen olarak başvurun.

Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ”Girişimcilik Belgesi”ni aldıysanız ve Tüm bu başvuru şartlarını sağlamanız durumunda program kapsamındaki 50 bin TL hibeyi 6 ay gibi bir sürede alabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir