300 Küçükbaş Hayvan Hibe Desteği Verilecek

   
300 hibe koyun desteği devletten

Türkiye’de tarım ve hayvancılığın azalması ve yeni neslin teknolojik çağa yatkın olması gibi nedenlerle her geçen gün Anadolu’dan Büyük şehirlere olan göç sayısı artış göstermektedir. Özellikle hayvancılığın emeğe dayalı bir iş olması, Çalışma şartlarına bakıldığında oldukça zahmet gerektiren yönleri bulunmaktadır. Bu yüzden devlet bazı alanlarda teşvikler yaparak tarım ve hayvancılığa KOSGEB kurumu aracılığı ile destekler vermektedir. Bu yazımızda son olarak çiftçilere verilecek küçükbaş hayvan teşviklerinden bahsedeceğiz.

Hayvancılığa verilen teşvikler arasında son olarak Şubat 2018’de 300 adet küçükbaş hayvan hibesi, çiftçilere asgari ücret maaş ve sigortasının ödenmesi karara bağlandı. Bu önemli haberi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA kamuoyuna duyurdu. Anadolu’da yaşayan ailelere verilecek hibe 300 adet damızlık koyunu alabilmek için bazı şartlardan ve hayvancılığı sürdürebilmek için gerekli olan yem ve veteriner ile ilgili teşvikleri açıkladı.

Köyden kente göçü azaltmak ve tersine göçü teşvik etmek için hazırlanan projenin ayrıntılarını açıkladı. Buna göre köyünde çiftçilik yapan her aileye 300 damızlık koyun verilecek birde asgari ücret bağlanacak. Her aileye 300 damızlık koyun verilecek, ayrıca asgari ücret ödenecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ”Köyden Şehire gitme hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” projesinin ayrıntılarını anlattı.

Bu projenin amacı köyden şehirlere gidişleri önlemek ve köye geri dönüş sağlamak. Müthiş bir sosyal ve sürü arttırma projesi, her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyun alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız.  Yem ilaç veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız.

300 Adet Küçükbaş Hayvan Alımına Devletten Destek

Devletin KOSGEB aracılığı ile verdiği bir çok hibe desteklerden bahsettik ancak böylesi ilk defa oldu. Yazının başında belirttiğimiz gibi köylerden Büyükşehir’lere göçü azaltmak, Tarım ve Hayvancılığı geliştirmek adına bu hibeler verilmekte, Ayrıca köylerinde zor şartlarda yaşayan, imkanı olmayan binlerce insan atıl bir şekilde bekleyen tarlalarını değerlendiremezken hibe desteği ile hayvancılık yapabilirler. Söz konusu hibe desteğini alabilmek için en önemli kriter arazinizin bulunması gerekmektedir. Geri ödemesi olmayan bu hibeden faydalanmak için arsanızı ipotek ettirerek işe başlayabilirsiniz.

Destekler Küçükbaş Hayvan İle Sınırlı Değil!

Çiftçilere verilen küçükbaş hayvan desteğinin yanı sıra hayvancılığı sürdürülebilir kılmak adına hayvanların gıda ihtiyacı olan yem, hayvanlara bakan kişiye asgari ücret ödenmesi (1.603 TL), Maaşı ödenen kişinin sigortasının bu teşvik kapsamında ödenmesi, Hayvanların sağlığı açısından veteriner masraflarının karşılanması gibi teşvikler bulunmaktadır.

Düşük Faizli Kredi İmkanı! 100.000 TL

Küçükbaş hayvan teşviklerinin yanında çıkan kararla düve alımı için teşvik kapsamında düşük faiz ile kredi imkanı sunulmaktadır. Aranan kriterlere uygun çiftçilere T.C Ziraat Bankası vasıtası ile 100.000 TL’ye kadar krediyi düşük faiz oranı ile sunulacak. Kredi detaylarında ise 2 yıl ödemesiz maksimum 5 yıl vadeli olarak verilecektir. Kullanılacak kredinin 20.000 TL’si ile yem alınmak şartı ile 80.000 TL damızlık düve alınabilecek.

İthal Et Konusuna Çözüm

Milliyet gazetesine konuşan FAKIBABA’nın gündeminde ucuz et konusu da vardı. İthal et çözüm değildir diyen FAKIBABA 1 milyon düve projesini anlattı. Buna göre Ziraat Bankası 100 bin TL’lik düşük faizli kredi verecek. Üreticiler 2 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli kredinin 80.000 TL’si ile düve alabilecek gerisi ile yem yada başka ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı FAKIBABA Haziran 2019’a kadar düve sayısının 500.000 daha sonrada 1000.000’a çıkarılmasının planlandığını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda ithal olarak getirilen etlerin 2 markette satışının geçici bir çözüm olduğunu ve yerli et üretimi konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanının yerli et konusunda oldukça umut verici açıklamaları oldu. Bu projenin gerçekleşmesi ile birlikte ithal et tüketiminin azaltılması ve yerli et tüketiminin arttırılması düşünülüyor.

Başvurular Nerelere Nasıl Yapılacak ?

Küçükbaş hayvan hibesinden faydalanabilmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA başvuru süresi ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Fakat araştırmalarımıza göre söz konusu hibe 2018 bütçesinden sağlanacak. Başvuruların ne zaman ve nereye yapılacağı ile ilgili yıl içerisinde duyurulacağını öğrendik. Bu projeye başvurabileceğiniz muhtemel kurum ve kuruluşları aşağıda bulabilirsiniz.

 • 5 Büyükbaş ile 30 küçükbaş hayvan alımları için sıfır faizli kredilerin verileceği şehirler tüm Ülke genelinde ki iller ve bu illere bağlı vilayetlerle köylerdir.
 • Sıfır faizli hayvancılık kredisi T.C. Ziraat bankası tarafından verilecek, faiz masrafı ise devlet bütçesinden karşılanacaktır.
 • Başvurular yüksek ihtimalle Tarım İl Müdürlüklerine yapılacaktır.
 • Alınacak olan tüm büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

Önemli: Devlet kurumu olan KOSBEB ile Kamu Bankaları aracılığı ile sağlanan düşük faizli veya faizsiz kredilerde Tarım İl Müdürlüğü tarafından kredi almayan hak kazansanız bile devlete olan vergi veya sgk prim borcunuz bulunuyorsa veya Banka tarafında kredi notu gibi bazı faktörlere bakıldığından kredi kullanamama gibi sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz ancak hibe kredilerde bu kriterler aranmadığından bu teşvikten faydalanabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Uğur

  17 Ocak 2019 at 20:29

  Merhabalar trakya bolgesi luleburgaz ilcesinde besi hayvanciligi yapmak istiyorum ve bu is icin hayvancilik ruhsatli 23 bin metre bir yerim var yardim almak istiyorum istanbulda ikamet ediyorum ve yogun istanbul hayati degilde daha sakin doga ile ic ice bir yasantida kavrulmak istiyorum 30 yasindayim ve devletin vermis oldugu desteklerden faydalanmak istiyorum

  • Bir Bankacı

   4 Nisan 2019 at 06:46

   Merhaba,

   Konu ile ilgili size en yakın KOSGEB müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir