240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

   

Ev sahibi olabilme hayaliyle birçok insan 240 ay vadeli konut kredisi veren bankaları araştırıyor. Hangi banka ne kadar faiz alıyor, 240 ay vadeli konut kredisini hangi bankalarda geçerli diye herkes merak ediyor. Ev sahibi olabilmek için büyük bir fırsat olan bu konuyu ele alıyoruz.

Darbe girişimi sonrası ayağa kalkabilmek için kolları sıvayan emlak sektörü, bu sefer yeni bir atılımla yola çıktı. 1 Şubat 2017 itibari ile başlayan ve 2 ay sürecek olan bu kampanya kapsamında, 240 ay yani 20 yıl vadeli ve %5 peşinatla insanlar ev sahibi olabilme fırsatına sahip olacak. Daha kısa vadelerde ise farklı şartlar sunuluyor. Mesela 60 ay vadeli yani 5 yılda ödeyerek konut sahibi olabilme imkanına sahip olanlar için ise sıfır faiz imkanı sunuluyor.

Daha önce %20 olan peşinat kısmı %5’e çekilirken kalan miktar ise teslimata kadar ödenecek. 60 aya sıfır faiz sunulurken, 10 yıl vadeli 120 ayda ev sahibi olmayı düşünenlerden %0,45 faiz alınacak. 240 ay vadeli konut kredisi kullanmayı düşünenlerden ise %0,79 faiz alınacak.

Darbe girişiminin ardından daralan piyasayı canlandırabilmek için yapılan kampanya ile 2,5 Milyar TL ciro yapılması ve piyasalara bir miktar kan pompalanması sağlanmaya çalışılacak. İlk kampanya kapsamında 1 ay gibi kısa bir sürede 2,500 konut satılırken 2 Milyar TL ciro yapılmıştı. Özellikle Avrupa ki mortgage kredileri örnek alınarak yapılan çalışmada, oradaki 20-30 yıllık vadeler göz önüne alındı. Ülkenin içinde bulunduğu dar boğazdan kurtulabilmesi için “inşaatların faaliyette olması gerektiğini vurgulayan Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, yeni yatırımlarında devam etmesi gerektiğini vurguladı.

240 Ay Vadeli Konut Kredisinin Geçerli Olduğu Bankalar

Bu kampanya kapsamında verilecek olan krediler 9 tane bankada geçerli olacak. Bu bankalar, Ziraat Katılım bankası, Halk Bank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Albaraka, Garanti Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası Bu kampanya içeriğindeki projelerin metre kare fiyatları ise 2.700 TL den başlıyor. Bu kampanya kapsamındaki konut projeleri ise İstanbul, Ankara, Niğde, Denizli ve Konya da bulunuyor. Diğer yandan bakılacak olursa, bankalar için 240 ay gibi bir süre hiçte uygun olmasa da, bankalar ülke ekonomisine güvenerek bu kampanyaya imza attıklarını belirttiler.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortası Zorunlu mudur? | Finans Günlüğü - Bankacılık ve Finans Portalı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir